16.02.2021 12:50 0 NW

Ptasia grypa zaatakowała łabędzie na Zatoce Puckiej

zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków potwierdzono w powiecie puckim. Wirusa H5N8 potwierdzono przez Państwowy Instytut weterynaryjny w Puławach u łabędzi pływających na Zatoce Puckiej, w okolicy Swarzewa.

To kolejny przypadek występowania ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków na Nordzie. Wcześniej pisaliśmy o występowaniu wirusa w powiecie wejherowskim, o czym przeczytać można tutaj i tutaj.

Laboratorium Instytutu Weterynarii w Puławach potwierdziło występowanie wirusa H5N8 u łabędzi, które znajdowały się na Zatoce Puckiej, w okolicy Swarzewa - informuje lek. wet. Marek Karwacki, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pucku.

Wyznaczono obszar zagrożony w promieniu 10 km od tej miejscowości, który już teraz jest oznakowywany. Przy wszystkich drogach wjazdowych umieszczane są tablice ostrzegawcze. Podjęliśmy także działania, które mają na celu poinformowanie społeczeństwa i wydanie nakazów i zakazów dla hodowców drobiu przyzagrodowego - dodaje lek. wet. Marek Karwacki.

Zgodnie z rozporządzeniem nie można np. organizować targów i wystaw, zakazuje się też utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, a drób musi być karmiony i pojony w osłoniętym miejscu, które zabezpieczone jest przed dostępem innego ptactwa. Zakazuje się także pojenia zwierząt wodami powierzchniowymi.

Do tej pory zgłoszono do 20 sztuk martwych łabędzi. Na wodzie są jednak jeszcze takie, których nie podjęto. Zatoka przy brzegu jest zamarznięta, więc ze względu na zagrożenie zdrowia i życia ludzi nie można tych martwych ptaków, które pływają na wodzie wyłowić.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24