08.02.2021 15:45 0 WH/TTM

Nie pozwalają ‘zamarznąć’ kulturze

Fot. TTM

W ostatnim czasie instytucje kultury z całej Polski zaangażowały się w akcję „Kultura nie zamarzła”. Do wydarzenia dołączyły także nasze lokalne ośrodki. Wszystko po to, aby pokazać, że działają aktywnie w internecie - mimo ograniczonych możliwości.

Pandemia koronawirusa wymusiła zamknięcie wielu instytucji. Z tego powodu przestrzeń internetowa stała się miejscem, gdzie pracownicy ośrodków dzielą się sztuką. Od lutego do stacjonarnej działalności powróciły muzea oraz galerie sztuki. Mimo wszystko placówki, podobnie jak biblioteki, pracują w ograniczonym zakresie.

Akcja „Kultura nie zamarza” rozpoczęła się od ośrodka w Bierutowie. Inicjatywa pokazuje, że kulturalny świat nadal prężnie i aktywnie działa, choć w innej formie niż rok temu oraz jednoczy także pracowników i artystów.

Fot. TTM

Tak naprawdę to jest nasz wspólny pomysł po programie „Dom Kultury +”, który odbył się w Fabryce Kultury w 2019 roku. Stąd narodziła się idea, aby pokazać, że jesteśmy i czekamy. Mimo, że nie możemy prowadzić zajęć i funkcjonować jak dotychczas. Również my po tej drugiej stronie jesteśmy gotowi do działania – mówi Izabela Richter, pracownik Fabryki Kultury w Redzie w wywiadzie dla Twojej Telewizji Morskiej.

Uwaga! Rozpoczynamy ogólnopolską akcję społeczną pod hasłem #KulturaNieZamarza. Cel jest jeden - pokazanie, że domy i...

Opublikowany przez Fabryka Kultury w Redzie Poniedziałek, 25 stycznia 2021

Przedsięwzięcie polega na udostępnieniu zdjęcia w mediach społecznościowych. Fotografia powinna ukazywać pracowników lub obecny sposób działania instytucji. Następnie ośrodek nominuje inną placówkę. Na koniec post trzeba opatrzyć hashtagiem #KulturaNieZamarza.

Te wszystkie zewnętrzne działania, które mogą zobaczyć w internecie mieszkańcy Wejherowa i nie tylko, mają za sobą cały sztab ludzi. Oni kreują różnego rodzaju konkursy, pracują nad tym, żeby ten widz, który dostaje tylko i wyłącznie front – miał najciekawsze widoki – tłumaczy Karol Formela, pracownik Wejherowskiego Centrum Kultury.

Fot. TTM

Na Nordzie w przedsięwzięcie zaangażowało się już m.in. Wejherowskie Centrum Kultury, Fabryka Kultury w Redzie, Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie.

Kultura nie zamarza, przede wszystkim dlatego, że kulturę i wszystkie instytucje to są rzesze ludzi, którzy są zaangażowani w swoją pracę. Ponadto są kreatywni, elastyczni i potrafią dostosować się do sytuacji – mówi Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.

Fot. TTM

Fot. TTM

Przypomnijmy, że od piątku (12 lutego) zostaną otwarte teatry i kina, gdzie będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa. Domy kultury będą musiały jeszcze poczekać i działać tak jak dotychczas – w internecie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24