25.01.2021 09:30 0 mat. partn. Materiał partnera

Morskie farmy wiatrowe - dlaczego są najbardziej społecznie akceptowanym źródłem energii?

for. Nicholas Doherty Unsplash

Ponad 80% Polek i Polaków uważa, że energia z morskich farm wiatrowych pozytywnie wpływa na walkę ze zmianami klimatu. Niemal 2/3 Polek i Polaków wskazało morską energię wiatrową jako preferowany sposób zasilania domu, a przeszło 3/4 obywateli naszego kraju uważa, że energia wiatrowa produkowana na morzu to dobry lub najlepszy sposób wytwarzania energii ze społecznego punktu widzenia. Takie wnioski wynikają z badania opinii publicznej zleconego przez Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej, opublikowanego w raporcie o morskiej energetyce wiatrowej z maja 2019 . Co wpływa na tak dobrą ocenę technologii offshore? Dlaczego chcemy korzystać z energii wytwarzanej przez morskie turbiny wiatrowe?

W trosce o klimat

Jednym z kluczowych powodów, dla których na świecie zaczęto budować morskie farmy wiatrowe są  kwestie środowiskowe. Lokowane na morzu turbiny korzystają z odnawialnego źródła energii jakim jest wiatr i dzięki temu w procesie produkcji prądu nie emitują dwutlenku węgla do atmosfery. Według rządowych planów w polskiej części Bałtyku powstanie od 8 do 11 GW mocy zainstalowanej w offshore, z czego ok. 6,5 GW będzie należało do Grupy Kapitałowej PGE – przyszłego lidera sektora morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki realizacji inwestycji offshore unikniemy emisji 26-35 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Jest to zatem ważny krok dla polskiej transformacji energetycznej.

Technologia przyszłości

Morska energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki odnawialnej w Europie. Pierwsza morska farma wiatrowa powstała właśnie na Bałtyku, w morskiej strefie Danii na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia. Od tamtej pory nastąpił dynamiczny rozwój technologii – z roku na rok instalowane są coraz większe i coraz bardziej wydajne turbiny. Obecnie instalacje na różnych akwenach morskich posiada 11 europejskich państw. Organizacje branżowe prognozują, że w przyszłości w związku z planami osiągania neutralności klimatycznej w kolejnych dekadach tempo rozwoju morskiej energetyki wiatrowej może wzrosnąć.

Daleko od brzegu

Morskie farmy wiatrowe są zazwyczaj położone kilkadziesiąt kilometrów od lądu, dzięki czemu nie wywierają większego wpływu na życie społeczności lokalnych ze względu na oddalenie od domów, osiedli, czy pól uprawnych. Farmy wiatrowe PGE znajdą się w odległości minimum 25 km od linii brzegu. Będą też oddalone od przylegającego obszaru Natura 2000 Ławica Słupska.

Nowy sektor – nowe miejsca pracy

Nowa branża na polskim rynku to nowe miejsca pracy i to nie tylko w przemyśle, ale i w obszarze usług dodatkowych m.in. transportowych, noclegowych, gastronomicznych, ubezpieczeniowych, szkoleniowych czy dostaw energii. Powstanie sektora offshore zapewni także dodatkowe wpływy do budżetu państwa pochodzące z podatków. Jak oszacowali eksperci z McKinsey, dzięki instalacji i eksploatacji morskich farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 6 GW, w ciągu dekady może powstać aż 77 tys. nowych miejsc pracy, a wpływy z podatków mogą wynieść nawet 15 mld zł.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.