15.01.2021 16:00 6 NW/Prokuratura Krajowa

Rozbieżne opinie biegłych na temat poczytalności zabójcy Pawła Adamowicza

Fot. archiwum/KWP Gdańsk

Prokuratura Krajowa poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest w końcowym i decydującym etapie. Na początku stycznia 2021 roku prokuratura powołała zespół biegłych psychiatrów w celu wyjaśnienia rozbieżności między dwiema opiniami biegłych na ten temat.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku koncentruje się na ustaleniach stanu poczytalności podejrzanego o zabójstwo Stefana W. Dwie uzyskane opinie biegłych cechują się dużą rozbieżnością, która dotyczy zdolności podejrzanego do poniesienia odpowiedzialności karnej, a więc kluczowej kwestii dla sposobu zakończenia śledztwa.

W pierwszej opinii sporządzonej w październiku 2019 roku biegi psychiatrzy stwierdzili niepoczytalność Stefana W. Biegli wydali opinię po przeprowadzeniu kilkutygodniowej obserwacji sądowo-psychiatrycznej podejrzanego. Jak czytamy w komunikacje prokuratury, uzyskana opinia mogła stanowić podstawę do umorzenia śledztwa, ale w celu rozwiania wszelkich wątpliwości i skrupulatnego wyjaśnienia kwestii poczytalności Stefana W., prokurator powołał innych biegłych.

W drugiej opinii biegli stwierdzili ograniczoną poczytalność podejrzanego – jedynie na podstawie jednorazowych badań i analizy dokumentacji medycznej i akt sprawy. Wnioski opinii wskazywały, że podejrzany może odpowiadać za zabójstwo przed sądem.

Ze względu na rozbieżności we wnioskach opinii, prokurator uzyskał w grudniu 2020 r. uzupełniającą opinię biegłych psychiatrów. Nie pozwoliło to jednak na usunięcie wątpliwości co do stanu psychicznego podejrzanego. Stąd wynikała konieczność powołania kolejnego zespołu biegłych psychiatrów, którym prokurator wyznaczył 30 dni na wydanie opinii – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24