23.12.2020 16:20 0 WH/UM w Wejherowie

'Wejherowski wietrzyk' - wybrano najlepszą piosenkę o mieście

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Za nami II Ogólnopolski Konkurs na piosenkę o Wejherowie. Pierwsze miejsce zajęła Magdalena Garbecka z Elbląga, która skomponowała muzykę do słów Jerzego Kozerskiego pt. „Wejherowski wietrzyk”. Organizatorem konkursu było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie.

Wyniki zostały ogłoszone w czasie transmisji online. Na tegoroczny konkurs kompozytorski wpłynęło 9 prac z całej Polski. Komisja oceniała utwory pod względem wartości oryginalnej piosenek, podejścia kompozytorów do warstwy tekstowej czy dobór innych elementów muzycznych np. harmonika i rytmika.

Napisanie piosenki wcale nie jest takie łatwe jakby mogło się wydawać, zwłaszcza gdy linię melodyczną trzeba dostosować do istniejącego już tekstu. Mam nadzieję, że te utwory, które opublikujemy będą z korzyścią dla państwa i że sięgniecie po nie. Mam też nadzieję, że zagoszczą w repertuarze dziecięcym i chóralnym, bo są wartościowe i na to zasługują – zwraca uwagę Anna Rocławska – Musiałczyk, przewodnicząca komisji konkursowej.

Starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius ogłosiła wyniki konkursu. Zwycięska kompozycja została napisana przez Magdalenę Garbecką z Elbląga do utworu „Wejherowski wietrzyk" Jerzego Kozerskiego. Drugie miejsce zajęła Anna Barszcz z Gdańska za muzykę do piosenki „Hej, dziewczyny”. Na podium znalazł się również Filip Cieszyński z Gniewu za melodię do tekstu Krzysztofa Szkurłatowskiego „Miasto z duszą”.

Dziękuję wszystkim za udział w konkursie, gronu sędziowskiemu za pracą nad oceną, a także wszystkim zaangażowanym w jego organizację - powiedziała Gabriela Lisius.

Dyrektor wejherowskiego muzeum Tomasz Fopke zapowiada wydanie pokonkursowego zbioru nagrodzonych i wyróżnionych piosnek w celu ich popularyzacji.

Przypomnijmy, że Ogólnopolski Konkurs na piosenkę o Wejherowie przebiega dwuetapowo - jednego roku organizowany jest plebiscyt na tekst piosenki, a w kolejnym roku realizowany jest konkurs kompozytorski do najlepszych utworów literackich.

Miasto Wejherowo jako duchowa stolica Kaszub, w pełni zasługuje na to, aby być upamiętniane i promowane w piosence – tłumaczy Tomasz Fopke.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24