30.11.2020 16:40 10 NW

Piesi jeszcze bardziej chronieni? Rząd nowelizuje prawo o ruchu drogowym

Fot. Marek Trybański/TTM

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawa o Ruchu Drogowym. Ma on zmusić kierowców do ustępowania pieszym dopiero wkraczającym na przejście i m.in. ujednolici prędkość w obszarze zabudowanym do 50km/h. Dzięki temu ma zwiększyć się bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Zapowiadane od około roku przez premiera Mateusza Morawieckiego zmiany w kodeksie drogowym - wkrótce wejdą w życie. Kierowcy nie będą już „tylko” bacznie obserwować przejść dla pieszych, ale także jego okolice.

Oprócz zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu kierowca będzie musiał poruszać się także z taką prędkością, by nie narażać na niebezpieczeństwo osoby wchodzącej na pasy lub się na nich znajdującej.

Zmiany odczuwalne będą nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także dla pieszych, którzy przechodząc przez pasy czy torowisko nie będą mogli używać telefonów.

Kierowcy pojadą też wolniej w obszarze zabudowanym w godzinach nocnych. Obecnie dopuszczalna prędkość w godz. od 23:00 do 5:00 to 60/km/h. Według nowych zasad, także w środku nocy, nie będzie można przekroczyć 50km/h.

Polska jest jedynym krajem w UE, który dopuszcza jazdę 60km/n w obszarze zabudowanym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Osoby wsiadające za kółko zobowiązane będą także do zachowania odległości między pojazdami. Jazda na tzw. zderzaku jest bardzo częstą przyczyną wypadków i kolizji na drogach, a nowe zasady mają temu zapobiegać.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24