26.11.2020 16:53 1 NW/UM w Rumi

Rumianin uczcił narodziny wnuków zasadzając drzewa

Fot. UM w Rumi

Pięć wiśni piłkowanych stanęło w Rumi na terenie parku Żelewskiego. Jeden z mieszkańców postanowił zasadzić je dla swoich wnuków. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, a o to, co zrobić, by w mieście zasadzić swoje drzewko pyta coraz więcej osób.

Pan Andrzej, 61-letni mieszkaniec Rumi Janowo postanowił zasadzić pięć drzewek w przestrzeni miejskiej. Dedykowane są one jego wnukom: Lenie, Kubie, Kacprowi, Leonowi i Noah.

Pomysł jest w zasadzie stary, jak świat. Każdy ojciec chce posadzić drzewo i wybudować dom. Pomyślałem, że fajnie byłoby posadzić drzewa także dla mojej piątki wnuków. Mieszkam tu od 1963 roku i wiadomo – drzewka można zasadzać na swoim ogródku, ale żyjemy w takich czasach, że nigdy nie wiadomo jak długo dany dom będzie nasz. Stąd pomysł, by zasadzić je w parku w Rumi – mówił pan Andrzej Wiśniewski.

Fot. UM w Rumi

Rumianin, jak czytamy na stronie rumskiego urzędu park Żelewskiego obserwuje codziennie z okien swojego domu. Podróżując po świecie widział wiele drzew z pamiątkowymi tabliczkami i pomyślał, że będzie to doskonały sposób na upamiętnienie ważnego wydarzenia, jakim były dla niego narodziny wnuków.

Pomysł bardzo nam się spodobał. Bardzo nam zależy, aby tych działań ekologicznych z udziałem mieszkańców było jak najwięcej. Samo zasadzenie drzewa okolicznościowego nie wiąże się z wieloma formalnościami. Wystarczy wypełnić krótki wniosek i wskazać trzy preferowane lokalizacje, w których chcielibyśmy by drzewo zostało zasadzone - powiedziała Anna Borys, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rumi.

Pracownicy urzędu przeanalizują każde takie zgłoszenie i wskażą gatunek drzewa, który można zasadzić. Wnioskodawca zadecyduje czy zaproponowana lokalizacja i gatunek mu odpowiada i wtedy ma dwie możliwości: może zakupić drzewo i je samodzielnie zasadzić po spełnieniu wymogów bądź zlecić to urzędowi - nie poniesie wówczas kosztów zasadzenia.

Fot. UM w Rumi

Urząd Miasta w Rumi wnioski o nasadzenia przyjmuje cały rok, ale przypomina, że drzewa sadzić można tylko jesienią i wiosną. Urząd przygotuje także pamiątkowe tabliczki, które znajdować będą się przy każdym z nasadzonych drzewek.

Mamy nadzieję, że dzięki tabliczką informacyjnym pojawią się kolejni mieszkańcy, którzy zechcą zasadzić takie drzewo w mieście. Są one bardzo potrzebne, a my sami staramy się ich sadzić jak najwięcej – dodaje Anna Borys.

Pomysł pana Andrzeja Wiśniewskiego spodobał się mieszkańcom tak bardzo, że telefon w urzędzie rozdzwonił się, a pytań o to, co trzeba zrobić, by także w mieście stanęło ich drzewko pojawiło się naprawdę sporo.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24