19.11.2020 13:40 5 NW/Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

Połowa węzłów integracyjnych już gotowa

Fot. archiwum

Na półmetku jest już budowa 26 węzłów przesiadkowych na terenie Metropolii. Zakończyły się prace na trzynastym tego typu obiekcie w gminie Somonino. Przypominamy, że do dyspozycji mieszkańców są już węzły m.in. w Gościcinie, Redzie, Pucku, Kartuzach, Nowym Dworze Gdańskim czy Tczewie.

Budowa węzłów integracyjnych to jedno z najważniejszych przedsięwzięć Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Mają one ułatwiać życie kierowcom i poprawiać dostępność do środków komunikacji publicznej. Można przy nich zostawić samochód lub rower i skorzystać z transportu zbiorowego – pociągów czy tramwajów i autobusów.

W ramach inwestycji transportowych modernizujemy dworce i przystanki kolejowe, poprawiamy drogi dojazdowe, budujemy drogi rowerowe (ponad 100 km) oraz przygotowujemy w ich najbliższym otoczeniu parkingi dla samochodów (ok. 3000 miejsc) i rowerów (ok. 2500 miejsc) – czytamy na stronie obszaru metropolitalnego.

Fot. archiwum/ Wejherowo: parking przy dworcu głównym

Dotychczas zakończyły się prace remontowe m.in. w Redzie, o czym pisaliśmy tutaj, w Pucku czy Gościcinie, o czym można przeczytać więcej w naszym artykule. Węzły integracyjne powstały także w Kartuzach, Gołubiu, Cieplewie, Pruszczu Gdańskim, Rębiechowie w zakresie będącym po stronie Miasta Gdańska i w Gdańsku Ujeścisko.

Fot. archiwum/ Węzeł integracyjny w Pucku

Na ukończeniu są także prace w Sopocie, Żukowie, w Wejherowie i w Rumi Janowie. Prace postępują również w Gdyni Chyloni, gdzie powstaje podziemny parking. W Wejherowie w ramach węzła Kwiatowa w kwietniu tego roku otwarto parking przy dworcu. Tam miejsce postojowe znaleźć może 172 kierowców. Powstały także zatoki dla autobusów i windy łączące je z tunelem prowadzącym na perony kolejowe. Więcej na ten temat w poprzednim artykule.

Ponadto trwają prace projektowe, przetargowe i budowlane w ramach budowy węzłów w Rumi, Gdańsku, Gdyni, Żukowie (Rębiechowo), Władysławowie i Jastarni. Pod koniec 2020 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę węzła Osowa w Gdańsku. Sukcesywnie przekazywane są kolejne odcinki dróg rowerowych budowanych jako trasy dojazdowe do węzłów w Gdańsku Głównym i Gdańsku Wrzeszczu oraz przystanków SKM i PKM – informują przedstawiciele pomorskiej metropolii.

Fot. archiwum/ Budowa węzła w Rumi Janowie

Łączna wartość wszystkich projektów to ponad 750 milionów złotych, w tym 33- milionów pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24