18.11.2020 15:30 0 WH

Centrum badań nad koronawirusem w Gdańsku i izolatoria na Pomorzu

Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Minister edukacji i nauki wręczył dr. hab. Krzysztofowi Bielawskiemu, który pełni obowiązki rektora Uniwersytetu Gdańskiego, informację o przyznaniu dotacji celowej z budżetu państwa w kwocie 4 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na utworzenie tzw. laboratorium BSL 3+, czyli o najwyższym stopniu bezpieczeństwa biologicznego. Ponadto na Pomorzu powstają izolatoria dla osób chorych na COVID- 19.

Przemysław Czarnek, minister nauki i szkolnictwa wyższego podjął decyzję o utworzeniu drugiego centrum badań nad koronawirusem w Polsce. Laboratorium powstanie na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Przyznano dotację w kwocie 4 mln zł na adaptację infrastruktury Uniwersytetu Gdańskiego na potrzeby utworzenia laboratorium BSL3+, czyli o najwyższym stopniu bezpieczeństwa biologicznego. To drugi taki ośrodek w Polsce.

Trwająca pandemia Covid-19 spowodowana przez koronawirusa pokazuje, jak niebezpieczny jest ich potencjał infekcyjny, dlatego też adaptacja laboratoriów do poziomu bezpieczeństwa BSL 3+ wymagana przy pracy z patogenami ludzkimi roznoszonymi drogą powietrzną, jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju – czytamy w komunikacie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ponadto w województwie pomorskim działa już kilka izolatoriów dla chorych na COVID-19. Mogą do nich zostać skierowane m.in. osoby, u których choroba ma łagodny przebieg i nie wymagają pobytu w szpitalu. Kierowane także mogą być do nich osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka nie powinny w nim przebywać oraz osoby, które z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Aktualnie izolatoria działają w Kościerzynie i Słupsku oraz dwa w Sopocie. Wojewoda pomorski zapowiada, że już niedługo powstaną kolejne takie ośrodki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24