17.11.2020 10:30 13 raz

Nie płacą za wywóz śmieci – tworzą nielegalne ‘wysypiska’

źródło: SM Wejherowo

Stare meble, sprzęty gospodarstwa domowego, gałęzie, korzenie oraz inne śmieci spakowane do foliowych worków. Jak informują wejherowscy strażnicy miejscy, na osiedlu Sucharskiego w Wejherowie, w obrębie ulicy Łęgowskiego co jakiś czas powstaje dzikie wysypisko śmieci.

Jak podają strażnicy miejscy z Wejherowa, śmietnisko na osiedlu Sucharskiego powstaje pobliżu zamieszkałych domów i jak dotąd nikt nie poinformował straży miejskiej o podrzucanych śmieciach.

Mówi się jedynie, że teren zaśmiecają działkowcy, chociaż do końca nie jest to prawda. Wydawać by się mogło, że w obecnie obowiązującym stanie prawnym nie warto śmieci wywozić na niezabudowane działki, bo i tak trzeba za nie płacić. Tak jest, jeśli wszyscy zgodnie z przepisami prawa złożą w urzędzie miasta odpowiednie deklaracje i za śmieci wyprodukowane w swoim gospodarstwie solidarnie płacą, ale tak nie jest. Część mieszkańców za śmieci nie płaci i podrzuca je innym – informuje Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Dodaje, że zgodnie z uchwałą rady miasta, każdy właściciel nieruchomości powinien do 15 lutego złożyć w Wydziale Finansowym tzw. deklarację śmieciową, lub najpóźniej w 14 dniu od sprowadzenia. Ci którzy, z tego obowiązku się nie wywiązali, muszą spodziewać się wizyty funkcjonariusza straży miejskiej.

Strażnik sprawdzi też ile osób zamieszkuje na danej nieruchomości, a za brak złożonej deklaracji może nałożyć mandat karny do 500 złotych lub skierować sprawę do sądu. Ponadto urząd miejski w drodze egzekucji administracyjnej może domagać się od właściciela takiej nieruchomości zapłaty za wywożone śmieci za ostatnie 5 lat – opisuje szef wejherowskich strażników.

źródło: SM Wejherowo

źródło: SM Wejherowo

Zenon Hinca poinformował także, że od 4 września, a wiec od czasu kiedy straż miejska otrzymała uprawnienia do nakłaniania mandatów za brak złożonej deklaracji „śmieciowej,” strażnicy przeprowadzili lub jeszcze prowadzą czynności wyjaśniające wobec 67 właścicieli nieruchomości, którzy nie wywiązali się z obowiązku złożenia deklaracji i za wywóz śmieci miastu nie płacą. Z kolei 18 właścicieli ukarano mandatami karnymi, 6 spraw trafi do sądu, 14 osób otrzymało pouczenie, a 18 spraw jest w toku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24