15.11.2020 12:30 0 WH/metropoliagdansk.pl

Polityka rowerowa w Obszarze Metropolitarnym

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Obszar metropolitarny Gdańsk Gdynia Sopot przedstawili dokument, który zawiera standardy budowy infrastruktury rowerowej. Mogą z tego skorzystać samorządy. Usprawni to wprowadzenie regionalnej polityki rowerowej.

Z roku na roku coraz więcej osób zaczyna jeździć na rowerze- szczególnie w mieście, gdzie część użytkowników aut i komunikacji miejskiej przesiada się na "górala" czy "damkę". Jazda na jednośladach zdobywa większą popularność. W związku z tym Obszar metropolitarny Gdańsk Gdynia Sopot przygotował „Wytyczne i rekomendacje w zakresie standardów budowy infrastruktury rowerowej dla samorządów i zarządców dróg”. Dzięki temu zostaną przekazane dobre praktyki związane z rozwojem ruchu rowerowego i jego prawidłowe funkcjonowanie. To szczególnie ważne dla samorządów, jak i partnerstw, związków i stowarzyszeń.

Materiał ten ma być pomocny w projektowaniu najwyższej jakości infrastruktury rowerowej przez jednostki samorządu terytorialnego, zarządców dróg i ruchu oraz projektantów drogowych. Dzięki temu przestrzeń publiczna zyskuje nową jakość i przede wszystkim przyczynia się do zmiany mentalności i nastawienia mieszkańców do ruchu rowerowego. Nagle okazuje się, że rower doskonale potrafi wkomponować się w system transportowy miasta i całego regionu, tworząc wspólnie spójną i nowoczesną całość – czytamy we wstępie.

Autorzy dokumenty chcieliby utworzyć Metropolitarny Komitet Rowerowy, którego zadaniem byłoby m.in. dbanie o jakość infrastruktury rowerowej.

Dokument skupia się na kluczowych elementach infrastruktury rowerowej związanych z budową wysokiej jakości infrastruktury rowerowej, która powinna być realizowana systemowo i jednolicie w skali danego terenu obejmującego nie tylko pojedyncze gminy. Tylko wówczas możemy mówić o przestrzeni przyjaznej dla ruchu rowerowego, kiedy wykracza ona poza obszar administracyjny danego samorządu – informują autorzy pisma.

Więcej informacji można znaleźć na tej stronie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24