11.12.2020 12:00 1 WH Autopromocja

Film o historii samorządności w TTM

Źródło: TTM

Zapraszamy do obejrzenia trzyodcinkowego filmu, w którym przedstawiona została najnowsza historia województwa pomorskiego. „Pomorze - Nasza Mała Ojczyzna XXX lat Samorządności terytorialnej w Polsce” przybliża ludzi i wydarzenia, które po latach komunizmu na nowo zdefiniowały lokalność.

To już 30 lat samorządności w Polsce. O tym, jak ważna jest polityka lokalna Polacy mogą się przekonać każdego dnia.

To my, jako mieszkańcy, możemy bardziej zareagować na to, co się dzieje lokalnie, a niżeli na to, co się dzieje w polityce krajowej. Oczywiście możemy pisać m.in. petycje, ale to wszystko idzie oddolnie - dzięki temu, że mamy swoich przedstawicieli lokalnych – zwraca uwagę Karolina Wojtko, reżyserka filmu.

Pomysłodawcą filmu jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Pierwszy odcinek dotyczy historii i idei samorządności terytorialnej.

Bardzo ważne, aby pokazać społeczeństwu jak powstała samorządność. Myślę, że większość młodego pokolenia po prostu nie wie, jak to się w ogóle stało. Żyjemy z tym i myślimy, że to codzienność. A to był ważny moment dla Polski – dodaje reżyserka.

W kolejnych odcinkach zobaczyć można początki funkcjonowania polityki lokalnej oraz historię Pomorza i plany wobec regionu na przyszłość. Oprócz samorządności, w filmie przedstawiono ostatnie lata działalności Solidarności.

Źródło: TTM

W filmie pojawiają się znane i zasłużone postacie z naszego regionu - m.in. Lech Wałęsa, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, czy burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24