04.11.2020 18:30 17 NW

Dochodzenie w sprawie abpa Głódzia. Sprawą zajmie się kard. Nycz

Fot. Archidiecezja Gdańska

Zakończył się etap diecezjalny dochodzenia w sprawie zaniedbań abpa Sławoja Leszka Głódzia w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich. Taką informację przekazała nuncjatura apostolska. Do przeprowadzenia dochodzenia upoważniono arcybiskupa metropolitę warszawskiego Kazimierza Nycza.

W następstwie formalnych zgłoszeń Stolica Apostolska, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka 'Vos estis lux mundi' (art. 10 §1), upoważniła arcybiskupa metropolitę warszawskiego do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych archidiecezji gdańskiej – czytamy w komunikacie nuncjatury apostolskiej w Polsce.

Czytamy także, że w środę (4 listopada) zakończył się etap diecezjalny dochodzenia.

W środę (7 października) w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł prawomocny wyrok, na mocy którego na 10 lat pozbawienia wolności skazany został ksiądz Michał L., który w 2011 roku dwukrotnie zgwałcił 17-letnią dziewczynę. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule.

Mówi się o tym, że abp Głódź przez siedem lat nie zrobił nic, aby wszcząć proces kanoniczny przeciwko Michałowi L. Za to mogą mu grozić poważne konsekwencje kościelne. Na niekorzyść arcybiskupa miały być dowody, które zgromadzone zostały na rzecz procesu Michała L.

Od sierpnia 2020 roku metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź przebywa na emeryturze. Jego rezygnację przyjął papież Franciszek. Administratorem apostolskim sede vacante archidiecezji gdańskiej mianował wówczas Jacka Jezierskiego, biskupa elbląskiego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24