28.10.2020 09:30 7 WH/pomorskie.eu

Obcokrajowcy potrzebni do pracy na Pomorzu. Najbardziej w Trójmieście i powiecie wejherowskim

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przygotował raport o sytuacji obcokrajowców na pomorskim rynku pracy. Pomimo wzrostu bezrobocia na Pomorzu, pracodawcy cały czas poszukują obcokrajowców. Najwięcej m. in. w Trójmieście oraz w powiecie wejherowskim.

Pandemia koronawirusa spowodowała duże zmiany na rynku pracy. W województwie pomorskim wzrosło bezrobocie do 5,7 proc. Dochodzi do zwolnień grupowych w zakładach. Mimo takiej sytuacji przedsiębiorcy szukają do pracy obcokrajowców. Według nowego raportu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, od początku roku średnio miesięcznie dla cudzoziemców jest ponad 10 tysięcy wolnych stanowisk. Najwięcej w Trójmieście i powiatach: wejherowskim, człuchowskim i tczewskim.

W naszym województwie najwięcej obcokrajowców pracuje w przetwórstwie przemysłowym, działalności w zakresie usług administrowania, budownictwie oraz usługach hotelarskich i gastronomicznych.

Najwięcej cudzoziemców pracuje w Trójmieście. Połowę wszystkich oświadczeń (45,5 tys.) zarejestrowanych w ciągu trzech kwartałów 2020 roku w regionie pomorskim odnotowano w samym tylko Gdańsku i powiecie gdańskim. Ponad 80 proc. zagranicznych pracowników to obywatele Ukrainy. Mniej liczną grupą są cudzoziemcy z Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Armenii.

Od stycznia do września 2020 roku średnia miesięczna liczba oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom wyniosła 10,1 tys., natomiast w tym samym czasie w ubiegłym roku było 11,1 tys. takich deklaracji. Sytuacja poprawiła się w wakacje, kiedy otworzono granice.

Od maja liczba oświadczeń zaczęła stopniowo rosnąć. Sierpień był porównywalny do analogicznego okresu sprzed roku. A wrzesień okazał się rekordowy pod względem liczby zatrudnienia obcokrajowców, bo pracodawcy zgłosili 14,2 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom, czyli o 27,3 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2019 roku. Tak wysokiej liczby nie odnotowano w naszym regionie nigdy wcześniej – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Cały raport dostępny jest na stronie porp.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24