23.10.2020 14:00 13 WH/wejherowo.pl

Dostaniesz dotację na wymianę kopciucha - ruszyła druga część programu Czyste Powietrze

Fot. archiwum

Rozpoczął się nabór wniosków w drugiej części programu Czyste Powietrze. Kolejna edycja skierowana jest do osób o niższych dochodach. Mogą uzyskać nawet 37 000 złotych dotacji na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła oraz termomodernizację budynku.

W ramach programu Czyste Powietrze 2.0 właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych o dochodach na osobę nieprzekraczających 1 400 zł miesięcznie (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1 960 zł (gospodarstwa jednoosobowe) mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 60% kosztów inwestycji, maksymalnie do 37 000 zł. Aby otrzymać dotację, konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o dochodach wydane przez gminę.

Bardzo nas cieszy, że ruszyła druga część programu Czyste Powietrze. Teraz wsparcie trafi do uboższej części naszego społeczeństwa. Może ona liczyć na finansową pomoc przy likwidacji tzw. kopciuchów. Osoby, których dotychczas nie było stać na wymianę starych domowych kotłów, teraz zyskały taką możliwość – mówi Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Wniosek o wydanie zaświadczenia uprawniającego do ubiegania się o podwyższony poziom dofinansowania można dostarczyć do gminy osobiście, przesłać pocztą albo poprzez serwis gov.pl. Należy go złożyć gminie zgodnej z adresem zamieszkania.

Beneficjenci Czystego Powietrza z rocznym dochodem do 100 000 zł są uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania (pierwsza część programu). Mogą otrzymać dotację do 25 000 zł przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej (a nawet do 30 000 zł, jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację PV). Ponadto dla wszystkich – w rozliczeniu PIT – dostępna jest ulga termomodernizacyjna w maksymalnej wysokości 53 000 zł.

NFOŚiGW stworzyło kalkulator dotacji, który pomoże wyliczyć dotację na planowane przedsięwzięcie. Na stronie www.czystepowietrze.gov.pl dostępna jest też nowa lista urządzeń i materiałów spełniających wymagania techniczne programu Czyste Powietrze.

Z powodu pandemii koronawirusa można wydłużyć termin realizacji przedsięwzięcia do 6 miesięcy.

– To rozwiązanie dotyczy sytuacji niezależnych od beneficjenta, szczególnie związanych z epidemią COVID-19. Osoby, które zamierzają niego skorzystać, muszą do nas złożyć stosowny wniosek wraz z uzasadnieniem* – wyjaśnia kierownik Działu Projektów Środowiskowych WFOŚiGW w Gdańsku Justyna Sikora. Zmiana dotyczy umów zawartych w ramach wszystkich dotychczasowych wersji programu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24