23.10.2020 10:02 1 WH

‘Wirtualny znicz’ i bezdotykowe puszki na Wszystkich Świętych

Fot. archiwum

Hospicjum Pw. Św, Ojca Pio w Pucku proponuje zapalenie „wirtualnego znicza” dla bliskich zmarłych. Natomiast Gdyńskie Hospicjum im. św. Wawrzyńca przy głównych wejściach na cmentarze postawi specjalne puszki, które umożliwią przekazanie datku w formie płatności bezgotówkowej na rzecz kwesty. To odpowiedź na zbliżające się święto Wszystkich Świętych, które będzie inne niż w ubiegłych latach, z powodu pandemii Covid-19.

Tegoroczne obchody uroczystości Wszystkich Świętych będą szczególne. Z powodu nagłego wzrostu zakażeń Kaszuby Północne - powiat pucki i wejherowski oraz Trójmiasto, objęte są strefą czerwoną. W nowych wskazaniach bp Jacek Jezierski apeluje o powstrzymanie się od odwiedzin grobów 1 listopada. I przypomina, że cały miesiąc jest poświęcony pamięci zmarłym.

Koncepcja „wirtualnego znicza” znana jest już od kilku lat, jednak w obliczu pandemii nabiera nowego znaczenia. Na prowadzonej przez Puckie Hospicjum stronie zapalswiatelko.pl można zapalić symboliczny znicz w wybranej przez siebie intencji i tym gestem wesprzeć podopiecznych placówki. Można wpłacić dowolną kwotę wsparcia - wedle uznania i adekwatnie do swoich możliwości. Strona internetowa zapalswiatelko.pl działa przez cały rok, nie tylko w okresie Wszystkich Świętych.

Światełka są zapalane w intencjach przede wszystkim bliskich, ale także świętych lub znanych osób.

Natomiast przy głównych wejściach na cmentarze, staną bezdotykowe puszki gdyńskiego hospicjum, które umożliwią przekazanie datku za pomocą telefonu. Będzie to szybkie, proste i bezpieczne.

Należy zbliżyć smartfon z włączonym NFC do naklejki z chipem lub zeskanować telefonem kod QR. Nastąpi autonomiczne przekierowanie do strony płatności. Wtedy trzeba wybrać jedną z proponowanych kwot datku lub wpisać ją samodzielnie. Następny krok to wybranie metody płatności: Google Pay, Apple Pay albo dane karty płatniczej. Po zatwierdzeniu datek zostanie przekazany hospicjum — czytamy na stronie gdyńskiego urzędu miasta.

Wsparcie można okazać w dowolnej chwili i bez wychodzenia z domu, przekazując datki bezpośrednio na konto hospicjum: PEKAO S. A. II O/Gdynia 75 1240 3510 1111 0000 4318 2794.

Ponadto zaplanowano również zbiórkę na gdyńskich cmentarzach komunalnych: Witomińskim, przy ul. Spokojnej i w Kosakowie, a także w Rumi oraz na cmentarzu wojskowym na Oksywiu. Rozpocznie się ona 30 października i potrwa do 2 listopada.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24