19.10.2020 14:15 14 WH/NW/Archidiecezja Gdańska

Dyspensa od niedzielnej mszy i zalecenia na Wszystkich Świętych

Źródło:Pixabay.com

Nie pierwszego i drugiego, a w innych dniach listopada odwiedźmy groby bliskich – zaleca Archidiecezja Gdańska. W związku ze wzrostem liczby zakażeń i nowymi obostrzeniami biskup Jacek Jezierski przypomina, że cały listopad poświęcony jest pamięci zmarłych. Udziela on także niektórym dyspensy od niedzielnej mszy.

Administrator apostolski Archidiecezji Gdańskiej, biskup Jacek Jezierski udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej od 18 października do 15 listopada. Mogą z niej skorzystać osoby chore i starsze oraz ich opiekunowie, a także pracownicy służby zdrowia.

W najnowszych wskazaniach związanych z pandemią, biskup odniósł się także do dnia Wszystkich Świętych, zachęcając do odwiedzania grobów w innych dniach niż 1 i 2 listopada. by uniknąć dużych skupisk. Biskup przypomina, że cały listopad jest poświęcony pamięci zmarłych.

Komunia święta może być udzielana do ust lub na rękę. Będzie także przestrzegany reżim sanitarny w czasie spowiedzi - kapłani i wierni nie będą korzystać z konfesjonałów zamkniętych. Ponadto po każdej spowiedzi świętej konfesjonały będą dezynfekowane od strony penitenta. Folia ma być zmieniania co najmniej raz w tygodniu. Do obrzędów chrzcielnych za każdym razem używana będzie świeża woda.

Księża idą do chorych z Komunią świętą tylko na wyraźne zaproszenie, ponawiane za każdym razem. Czynią to w maseczkach, a nawet rękawiczkach, gdyż mamy do czynienia z grupą podwyższonego ryzyka, tj. osób chorych, starszych, o mniejszej odporności immunologicznej. Opiekujący się chorymi i ich rodziny przeżywają często lęk, którego nie można lekceważyć – czytamy na stronie Archidiecezji Gdańskiej.

Przypomnijmy, że powiaty - wejherowski i pucki oraz całe Trójmiasto znajduję się w czerwonej strefie. Od 17 października obowiązują limity wiernych w kościołach. W strefie żółtej może przebywać 1 osoba na 4 m kw, a w strefie czerwonej - jedna osoba na 7 m kw.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24