30.09.2020 09:40 32 rp/TTM

Uchybienia radnych w oświadczeniach majątkowych tematem sesji w Wejherowie

Fot. Monika Wejer/TTM

Wejherowscy radni spotkali się wtorkowej (29 września) na sesji, która obfitowała w sprawy dotyczące budżetu miasta i problemów, z jakimi ten musi się obecnie mierzyć. Duża część sesji zdominowana została jednak poprzez nieprawidłowości, jakich miał się dopuścić radny Wojciech Wasiakowski w swoim oświadczeniu majątkowym.

„W związku z ciężącym na mnie obowiązku złożyłem wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o kontrolę świadczenia majątkowego radnego miasta Wejherowa pana Wojciecha Wasiakowskiego za rok 2019" - komentował podczas sesji Jacek Gafka, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa.

Nieprawidłowości dotyczą nieprawdziwego adresu zamieszkania, który ma być poza Wejherowem i niepodania przez radnego nakładów poczynionych z majątku małżeńskiego lub swojego na budowę domu położonego poza Wejherowem. Uwagi radnych poprzedzone były sygnałami od mieszkańców.

Jest to bzdura, pomówienie – zaznacza Wojciech Wasiakowski, radny miasta. – Mieszkam w Wejherowie, pracuje w Wejherowie. Oczywiście bardzo często jestem poza miastem i buduje domy, to moja inwestycja jeżeli chodzi o działalność gospodarczą.

Jak dodaje przewodniczący rady, dalsze działania służb mogą doprowadzić nawet do utraty mandatu radnego.

Czekam na kontrole, podejmę się jej i będę współpracował. Mam nadzieje, że CBA wyśmieje ten wiosek, który jest czysto polityczny – dodaje radny.

Fot. Monika Wejer/TTM

Dalsza część sesji przebiegała według ustalonego harmonogramu. Podczas niej duża część uchwał związana była ze zmianami budżetowymi.

Zmierzymy się z sytuacja związana z koronawirusem. Zmierzymy się ze stroną dochodową ale i wydatkową. Mamy duże ubytki po stornie PIT-ów, to przeszło cztery miliony złotych – wyjaśnia Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

W tym roku zakończy się budowa Węzła Kwiatowa w sposób formalny i rozliczymy budowę na 2 mln 800 złotych w tym roku, zamiast w styczniu 2021 roku – komentuje Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Jak dodawał Arkadiusz Kraszkiewicz, w wyniku tych wszystkich działań radni są zmuszeni do tego aby wyemitować obligacje na łączna kwotę 8 mln złotych, z czego ponad 4 nie wejdą do wskaźnika zadłużenia.

Fot. Monika Wejer/TTM

Fot. Monika Wejer/TTM

Radni zdecydowali także o podwyżce podatku od nieruchomości. W przyszłym roku mieszkańcy miasta zapłacą o niecałe 5% więcej

Fot. Monika Wejer/TTM

Ta podwyżka chociaż częściowo ma pozwolić na znalezienie środków na podwyżki dla nauczycieli, na które miasto nie otrzymało zwiększonej subwencji oświatowej. Radni pochylili się także nad tematem sprzedaży mieszkań komunalnych dla obecnych ich lokatorów, z bonifikatą, która w obecnym roku sięga nawet 80 % wartości. Podjęto także uchwałę o powiększeniu cmentarza komunalnego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24