14.09.2020 14:40 2 NW/Gdynia.pl

Gdynianin zachował zimną krew i uratował dławiące się dziecko

Źródło: Gdynia.pl

Zachował spokój i wykorzystał swoje umiejętności, by uratować dziecko – mężczyzna na wakacjach w Zakopanem pomógł pięcioletniemu chłopcu, który dławił się na chodniku. Bohaterem okazał się mieszkaniec Gdyni Tomasz Myka, który na co dzień pracuje jako kierowca autobusu.

Wakacje dla jednej z rodzin wypoczywających w Zakopanem mogły skończyć się tragicznie. Wśród tłumu ludzi, którzy właśnie opuścili autobus, zaczął dławić się młody chłopiec, który po chwili stracił przytomność. Bez chwili zastanowienia na pomoc ruszył Tomasz Myka wraz z żoną. Zachowując zimną krew przywrócił funkcje życiowe dziecku - czytamy na stronie gdynia.pl.

Wracając z gór, zauważyliśmy że pewna pani wysiadała z autobusu z dzieckiem i klepała je po plecach, aby mu pomóc. Okazało się, że dziecko się zakrztusiło. Podbiegliśmy do tej osoby, żeby pomóc. Od razu wzięliśmy się z żoną do pracy – żona wzięła panią na bok, a ja zacząłem ratować dziecko poprzez uderzanie w plecy. Bardzo się cieszę, że byłem w tym momencie akurat w tym miejscu i mogłem, jak się okazuje, uratować cudze życie – relacjonuje sytuację Tomasz Myk, kierowca PKA.

Źródło: Gdynia.pl

Lekarze zgodnie twierdzą, że gdyby nie szybkie i zdecydowane działania mężczyzny, sytuacja ta mogłaby mieć zupełnie inny finał. Mężczyzna podkreśla, że powodzenie akcji ratunkowej nie udałoby się, gdyby nie kurs pierwszej pomocy, który przeszedł. Jak przypominają przedstawiciele gdyńskiego ratusza, w grudniu 2019 roku Gdyńskie Centrum Zdrowia zorganizowało szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla ponad 230 pracowników gdyńskiego PKA i 12 osób z ZKM Gdynia.

Możemy dzisiaj powiedzieć, że te szkolenia przyniosły efekt, bo sam pan kierowca Tomek potwierdził, że dzięki nim po pierwsze nie bał się udzielić pierwszej pomocy, a po drugie wiedział jak to zrobić w sposób profesjonalny. To postawa, która zasługuje na uznanie i duże wyróżnienie – podkreśla Lech Żurek, prezes PKA Gdynia.

Źródło: Gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24