04.09.2020 15:30 1 NW/Gdynia.pl/Gdańsk.pl

Szczęśliwy finał sezonu na trójmiejskich plażach

Źródło:Gdynia.pl

Sezon kąpielowy dobiegł końca. Na polskich plażach spotkać można już tylko „tych wytrwałych”, którym nie straszne są temperatury poniżej 20 stopni. Co za tym idzie, zakończyła się także praca ratowników, którzy przez ostatnie dwa miesiące strzegli kąpielisk w wielu nadmorskich miejscowościach, w tym także w Gdyni i Gdańsku.

Na gdyńskich plażach w Śródmieściu, Redłowie, Orłowie i Babich Dołach bezpieczeństwa kąpiących się strzegło łącznie 35 ratowników. Na gdańskich plażach pracowało zaś prawie 150 ratowników, którzy podjęli łącznie 143 interwencje – w wodzie, jak i na plaży.

Interwencje na trójmiejskich plażach

Najczęściej ratownicy angażowali się w akcje poszukiwawcze dzieci lub rodziców. Było też wiele osób, które przeceniły swoje umiejętności pływackie i takie, które wypływały na zbyt głębokie wody na swoich dmuchanych zabawkach. Pilnujące bezpieczeństwa osoby musiały interweniować także m.in. w Orłowie, gdzie śmiałkowie skakali z molo. Medycy interweniowali 45 razy, a w 7 przypadkach zagrożone było czyjeś życie. Jednak mimo pracowitego sezonu, na gdyńskich plażach kolejny rok z rzędu nikomu nic się nie stało. Gdynia.pl zaznacza, że na ich kąpieliskach nie odnotowano ani jednego utonięcia od 1998 roku.

W Gdańsku odnotowano aż 30 przypadków, kiedy osoby wymagające pomocy były pod wpływem alkoholu. 188 osób skorzystało z pomocy w punktach medycznych. Do najczęstszych dolegliwości należały udary słoneczne, poparzenia, zasłabnięcia spowodowane m.in. wysoką temperaturą (najwyższą odnotowaną temperaturą w tym sezonie były 34 stopnie), czy użądlenia przez owady. Ratownicy podjęli w tym roku aż 114 interwencji w poszukiwaniu dzieci – wszystkie zakończyły się sukcesem.

Ratownicy, jak podaj gdynia.pl, mieli w tym sezonie do dyspozycji cztery łodzie motorowe, dwa pojazdy ATV z przyczepami i dwa skutery ratownicze z platformą. Ponadto na plaży w Gdyni Śródmieście ratownicy mieli do dyspozycji wózek kąpielowy przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Na każdym kąpielisku znajdował się także punkt pomocy wyposażony w sprzęt do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy i defibrylator AED. Natomiast na kąpieliskach na Stogach i Brzeźnie ponownie udostępniono specjalistyczne wózki – amfibie, które pozwoliły zażyć kąpieli aż 40 osobom niepełnosprawnym.

Źródło:Gdynia.pl

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdyni i Gdańsku przez cały sezon kontrolowała stan wód i upewniała się, że kąpiele są w pełni bezpieczne. Serwisy kąpieliskowe były aktualizowane codziennie i zawierały informacje dotyczące koloru flagi, stanu morza, temperatury wody i powietrza. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki czerwona flaga wywieszona została w Śródmieściu cztery razy, w Redłowie i Orłowie siedem razy, a w Babich Dołach sześć.

Ze względu na trwającą pandemię, ratownicy zaopatrzeni byli we wszelkiego rodzaju środki ochrony indywidualnej, czyli maseczki FPP2, przyłbice, rękawiczki, skafandry biologiczne, okulary ochronne, środki do dezynfekcji rąk jak i bezdotykowe termometry.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...