14.08.2020 08:30 5 Kwt/Prokuratura Krajowa

Jest akt oskarżenia dla Magdaleny A. i jej matki

Fot. Archiwum

Magdalena A. została oskarżona między innymi o składanie fałszywych zeznań skarbowych. Akt oskarżenia objął także jej matkę, Janinę A. Wśród oskarżonych są też dwaj biznesmeni, którym zarzucono przestępstwa korupcyjne oraz pracownik samorządowy. Wszyscy związani są z Gdańskiem.

Magdalena A. została oskarżona popełnienie dwóch przestępstw karnoskarbowych. Zataiła w zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 dochody w kwotach odpowiednio prawie 300 tysięcy złotych i 100 tysięcy złotych oraz nie dokonała rozliczenia dochodów z wynajmu mieszkań.

Ponadto Magdalena A. nie dokonała rozliczenia dochodów uzyskiwanych z wynajmu mieszkań jako prowadzonego w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej. Łączne uszczuplenie w podatku dochodowym od osób fizycznych wynosiło prawie 120 tysięcy złotych – informuje Prokuratura Krajowa.

Dodatkowo Janinie A., mamie Magdaleny A. prokurator zarzucił składanie fałszywych zeznań w postępowaniu podatkowym oraz w postępowaniu karnym. Sprawa dotyczy lat 2014-2015, kiedy to Janina A. została przesłuchana w charakterze świadka na okoliczność posiadania przez dziadka Magdaleny A. znacznych oszczędności pieniężnych liczonych w setkach tysięcy złotych, które miały być źródłem darowizn na rzecz Pawła i Magdaleny A. Jak ustalili śledczy, w rzeczywistości dziadek Magdaleny A. nie dysponował takim majątkiem.

Na dalszym etapie postępowania podatkowego Janina A. złożyła oświadczenie, w którym potwierdzała zatajenie istotnych informacji na temat darowizn, które według pierwotnej wersji miały pochodzić z majątku nieżyjącego ojca Janiny A. – informuje Prokuratura Krajowa.

Wśród oskarżonych są też dwaj biznesmeni, którym zarzucono przestępstwa korupcyjne. Podejrzani dążyli do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gdańsku, który zakładał niekorzystne dla inwestora rozwiązania urbanistyczne. Jak ustalili śledczy, podłożem korupcyjnych działań biznesmenów było dążenie do zapewniania sobie przychylności w zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Plan ten zakładał niekorzystne dla inwestora rozwiązania urbanistyczne. W czasie gdy przeprowadzono przyspieszoną procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego prezydent Gdańska i członkowie jego rodziny kupili po zaniżonych cenach trzy mieszkania. W stosunku do prezydenta Gdańska i członków jego rodziny inwestor zastosował znacznie niższe ceny przy nabyciu mieszkań w porównaniu do innych klientów nabywających lokale w ramach inwestycji w Gdańsku- Jelitkowie z czego wynikała korzyść majątkowa w kwocie prawie 350 tysięcy złotych – informuje Prokuratura Krajowa.

Ceny kupionych mieszkań były sprzeczne z polityką sprzedaży, założeniami cennikowymi oraz nie znajdowały uzasadnienia w świetle bardzo dużego zainteresowania mieszkaniami przez potencjalnych klientów. Wobec nabywców innych mieszkań zastosowano ceny znacznie wyższe mimo podobnych okoliczności ich zakupu i nie stosowano znaczących upustów jak wobec kupujących prezydenta Gdańska oraz członków jego rodziny.

Aktem oskarżenia objęto również pracownika samorządowego w Gdańsku. Został oskarżony o przekroczenie uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Miasto Gdańsk nie podjęło żadnych działań w celu uzyskania należnych kar umownych, w wysokości około 1,3 miliona złotych z tytułu nie wydania lokali mieszkalnych w uzgodnionym terminie oraz kwoty 10 milionów złotych z tytułu nie zawarcia umowy zamiany w wyznaczonym terminie – informuje Prokuratura Krajowa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24