11.08.2020 17:15 0 raz/mat.pras

Będzie bezpieczniej żeglować po Zatoce Puckiej

fot. mł. chor. mar. Maciej Kotkiewicz/gdynia.pl

**Motorówki z gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej aktualizują morskie mapy. Łodzie docierają do rejonów, do których nie mógł wcześniej dopłynąć okręt ORP Heweliusz. Dane posłużą do aktualizacji obecnych map m.in. o głębokości i morfologię dna. W efekcie będzie bezpieczniej żeglować po Zatoce Puckiej. **

Od poniedziałku (10 sierpnia) motorówki hydrograficzne z 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej pracują na Zatoce Puckiej. Łodzie MH-2 i MH-3 zbierają tzw. dane batymetryczne, które posłużą za materiał do aktualizacji morskich map i publikacji dotyczących tego akwenu. Co ważne, pomogą też uchronić żeglarzy przed niebezpiecznymi materiałami zalegającymi na dnie.

W tej chwili nie znamy kompletnych danych dotyczących głębokości w zatoce, a wymaga tego Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna. Motorówki badają też morfologię dna i sprawdzają, gdzie występują obiekty podwodne, np. pozostałości po II wojnie światowej. Wykorzystywane są m.in. sonary, echosondy wielowiązkowe i pojazdy podwodne. Jeszcze na pokładzie łodzi dane są wstępnie przetwarzane, a później, gdy już trafią do Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, służą do aktualizacji map morskich i publikacji nautycznych – poinformowali gdyńscy urzędnicy.

Jak dodają, polska posiada własne służby hydrograficzne już od 100 lat. Obecnie to głównie Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej oraz Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. W jego skład wchodzą okręty ORP Arctowski, ORP Heweliusz, żaglowiec szkolny ORP Iskra, kutry i motorówki hydrograficzne oraz pododdziały zabezpieczenia radionawigacyjnego, topogeodezyjnego i transportowego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24