10.08.2020 15:30 2 Kwt/gdynia.pl

ORP Sokół będzie obiektem muzealnym

fot. Magdalena Czernek/gdynia.pl

Przez 16 lat służby pokonał prawie 26 tysięcy mil morskich. Mowa o okręcie ORP Sokół, który został wycofany ze służby w czerwcu 2018 roku. Teraz jednostka otrzyma drugie życie i będzie obiektem muzealnym z prawdziwego zdarzenia.

ORP Sokół dawniej służył w polskiej Marynarce Wojennej w ramach różnego rodzaju ćwiczeń i operacji. Okręt podwodny przekazano Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W PGZ Stoczni Wojennej trwają prace zabezpieczające okręt.

Zawsze zależało nam, aby uatrakcyjnić ofertę i pozyskać kompletny okręt podwodny. Tego typu jednostki budzą wśród ludzi zrozumiałe zainteresowanie, bo to coś bardzo tajemniczego. Jest to również atrakcyjny zabytek techniki. Szczęście nam sprzyjało i pozyskaliśmy go decyzją ministra obrony narodowej – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Okręt odbył swój ostatni rejs pod koniec lipca. Wówczas odbyło się oficjalne przekazanie „Sokoła”, a teraz już obiektu „294” gdyńskiemu muzeum.

W tej chwili okręt został wydokowany i zabezpieczony po to, żeby nikt na niego nie wchodził. Umyliśmy również kadłub celem weryfikacji. Okręt ma być muzeum dostępnym dla zwiedzających i po prostu trzeba go dostosować do ich potrzeb, m.in. usunąć część urządzeń – mówi Rafał Kuźma-Ebel, budowniczy w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.

ORP Sokół po remoncie stanie się muzealnym eksponatem. Prace adaptacyjne rozpoczną się jeszcze w tym roku

Aby móc udostępnić jednostkę ludziom, musimy ją do tego odpowiednio przystosować. Zainstalować wszystkie systemy, które umożliwią bezpieczne zwiedzanie okrętu, a więc nową sieć energetyczną, systemy alarmowe, przeciwpożarowe czy klimatyzację. Trzeba też wyciąć otwory w burtach – wejściowy i wyjściowy – bowiem tak będzie poprowadzona trasa. Wewnątrz jest właściwie jeden korytarz - od dziobu do rufy – oczywiście bardzo ciasny. To niewielki okręt, ale życie na nim, i to również będzie bardzo ciekawe dla zwiedzających, nie było proste. Aby to oddać, chcemy go jak najmniej zmienić. Będą tam widoczne wyrzutnie torpedowe i centrala sterowania okrętem. Zostanie też przedział maszynowy oraz silniki – podkreśla Gosk.

Okręt ma być udostępniony dla zwiedzających w 2022 roku. Prawdopodobna lokalizacja to okolice miejsca, w którym cumuje ORP Błyskawica. „Sokół” zostanie posadowiony w suchym doku.

Kobben został wcielony do służby 4 czerwca 2002 roku i w tym też dniu pierwszy raz podniesiono na nim polską banderę wojenną. Zwodowany został w 1966 roku i w kolejnym roku trafił do służby w marynarce norweskiej. Okręt był trzecim „Sokołem” w historii polskiej Marynarki Wojennej i spadkobiercą zaszczytnych tradycji jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej.

fot. Aleksander Gosk, Michał Choroszucha MMW


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24