01.08.2020 08:00 0 Kwt/mat.prasowe

Dźwięki syren upamiętnią 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

fot. UM Rumia

W sobotę (1 sierpnia) o godzinie 17:00 na terenie całego kraju zawyją syreny alarmowe. W ten sposób zostanie upamiętniona 76. rocznica powstania warszawskiego.

Dźwięków syren należy spodziewać się w powiatach wejherowskim, puckim, a także w Trójmieście.

Dodatkowo w Gdyni nie zabraknie oficjalnych uroczystości. Odbędą się one 1 sierpnia w samo południe pod pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki.

Obchody uświetni obecność wojskowej asysty honorowej. Uczestnicy wysłuchają okolicznościowych przemówień i złożą wieńce oraz wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Uroczystości potrwają około pół godziny. W hołdzie bohaterom powstania o godz. 17.00 (czyli w historyczną godzinę „W”) w mieście odezwą się syreny. To ważny moment, podczas którego warto na chwilę się zatrzymać. Ten element obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego można, w tym dniu, spotkać w wielu polskich miastach – informuje gdyński urząd.

W Rumi, oprócz akustycznego sygnału alarmowego, przewidziano okolicznościowe uroczystości patriotyczne. Na godzinę 17:00 pod pomnikiem Armii Krajowej (rondo Armii Krajowej, ul. Żwirki i Wigury, ul. Ceynowy) zaplanowano składanie kwiatów. Natomiast o godzinie 17:30 przy Miejskim Domu Kultury w Rumi (park Starowiejski) odbędzie się inauguracja wystawy „Walka o Wolność. Powstanie Warszawskie 1944”.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Zorganizowane było przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Około 50 tys. powstańców stanęło przeciwko żołnierzom niemieckim, liczącym około 16 tys. Niestety, Polacy byli bardzo słabo uzbrojeni. Trudności w dotarciu do zakonspirowanych magazynów broni sprawiły, że w chwili wybuchu Powstania żołnierze użyli jedynie 40% zasobów broni i amunicji.
Przeciwnicy dysponowali znaczącą przewagą uzbrojenia. Mieli do dyspozycji m.in. czołgi, samoloty, pociągi pancerne czy dużą ilość broni maszynowej.
Do dziś historycy nie są zgodni, czy zryw powstańczy był słuszny, wobec zarysowującej się coraz bardziej klęski hitlerowskich Niemiec na wszystkich frontach. Walka o wolność trwała 63 dni, do 3 października 1944 roku, głównie w lewobrzeżnej części Warszawy, Puszczy Kampinoskiej oraz Legionowie. Szacuje się, że w powstaniu poległo około 16 tys. powstańców i około 150 tys. ludności cywilnej.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24