28.07.2020 12:05 0 raz/pomorskie.eu

Miliony trafią do pomorskich DPS-ów

źródło: pomorskie.eu

W okresie epidemii koronawirusa najważniejsza jest ochrona osób starszych, które są najbardziej narażone na zagrożenie patogenem. Dlatego władze województwa pomorskiego postanowiły przeznaczyć znaczne środki finansowe dla personelu Domów Pomocy Społecznej, który stoi na pierwszej linii frontu walki z zagrożeniem.

"Samorząd województwa pomorskiego skierował 15,5 mln zł na wsparcie dla pracowników domów pomocy społecznej, którzy walczą z epidemią. Środki te mają ułatwić zorganizowanie noclegu, wyżywienia w razie koniecznej izolacji i zakwaterowania poza miejscem zamieszkania. Mogą być przeznaczone też na dopłaty do wynagrodzeń pracowników wykonujących bezpośrednią pracę z mieszkańcami DPS" - czytamy w komunikacie serwisu prasowego pomorskiego samorządu.

Wnioski na dotacje można składać do końca października 2020 r.

Najpierw potrzebne były maseczki, teraz środki na funkcjonowanie ROPS-owi udało się pozyskać fundusze z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Dzięki temu powstał projekt „Pomorskie Pomaga". Jego wartość to 15,5 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków UE stanowi ponad 13 mln zł. Projekt jest odpowiedzią na problemy kadrowe domów pomocy społecznej, jakie dotykają tego typu placówki w związku z epidemią COVID-19 – mówi Agnieszka Zabłocka, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

Jak podkreśliła, personel DPS stoi na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, a niestety nie jest to najlepiej opłacana grupa zawodowa.

Poprzez kontakt z potencjalnie chorymi na COVID-19 narażają życie i zdrowie nie tylko swoje, ale również swoich bliskich – wyjaśnia Zabłocka.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24