03.07.2020 13:45 12 raz/mat.pras

Miliony trafiły do osób, które straciły pracę w czasie epidemii

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Ponad 2,4 miliona złotych dodatku solidarnościowego trafiło do mieszkańców Pomorza. O nowe świadczenie mogą jeszcze wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem, lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony uległa rozwiązaniu.

Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Pomorzu od końca czerwca wypłacają dodatki solidarnościowe. Z 3,2 tysiąca wniosków, które wpłynęły, ZUS rozpatrzył ponad 2 tysiące. Suma wypłat to przeszło 2,4 mln zł.

Oddział ZUS w Gdańsku wpłacił do tej pory ponad 1,5 tysiąca dodatków solidarnościowych, które wyniosły blisko 1,9 milion zł. Słupski Oddział przelał natomiast blisko pięciuset uprawnionym ponad 500 tysięcy zł.

Sprawny przebieg obsługi jest w dużej mierze zasługą elektronicznego wniosku. Część spraw wymaga analizy, bo np. brakuje wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń - poinformował Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego.

I dodała, że wypłata dodatku to kolejne zadanie, które ZUS i jego pracownicy wzięli na siebie.

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony uległa rozwiązaniu. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r. Dodatek wynosi 1400 zł, można pobierać go maksymalnie przez 3 miesiące, a wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym został złożony wniosek - wyjaśnił Cieszyński.

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy ZUS opłaca składkę emerytalną i rentową, a także zdrowotną. Składki nie pomniejszają jednak wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa. Kwota dodatku jest wypłacana w całości. O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną - na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE. Świadczenie trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do rozstrzygnięcia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24