02.07.2020 11:40 2 raz/mat.pras

Nie segregujesz śmieci - twoje pojemniki zostaną oznaczone

fot. UM Rumia

Nie wywiozą śmieci, dopóki nie będą odpowiednio posegregowane. Władze Rumi wprowadziły w życie nowy sposób, by skłonić mieszkańców do odpowiedniego pozbywania się odpadków. Pracownicy firmy wywozowej będą umieszczać na pojemnikach, workach lub odpadach specjalne naklejki z napisem „zła segregacja odpadów”. Oznaczone w ten sposób śmieci nie będą odbierane, dopóki nie zostaną prawidłowo posortowane.

Przedstawiciele magistratu w Rumi przypominają, że osoby, które nie stosują się do obowiązku segregacji odpadków, zgodnie z prawem, gmina zmuszona jest nałożyć „karną stawkę”. Władze miasta zdecydowały, że będzie to 100 złotych miesięcznie od osoby. W przypadku budynków wielolokalowych nieprzestrzeganie tego obowiązku rodzi odpowiedzialność zbiorową.

Rumia woli edukować niż karać, dlatego pierwszym ostrzeżeniem dla osób niesegregujących śmieci jest nieodebranie odpadów przez firmę wywozową. Zdarzało się jednak, że mieszkańcy nie wiedzieli, dlaczego nie zostały one zabrane sprzed posesji. Aby lekcja ekologii była skuteczniejsza, urząd miasta, wspólnie z firmą wywozową, zdecydował się wprowadzić ostrzegawcze naklejki - wyjaśniają urzędnicy.

I tłumaczą, że jeśli odpady będą nieprawidłowo posegregowane, lub ze względu na typ i gabaryty nie będą podlegać odbiorowi podczas regularnych kursów śmieciarek, wówczas zostaną one oznaczone specjalną naklejką.

To sygnał dla mieszkańców, że wymagana jest ponowna segregacja oraz umieszczenie odpadów w worku lub pojemniku odpowiednim dla danej frakcji. Prawidłowo wypełniony worek lub pojemnik zostanie odebrany przez firmę wywozową podczas kolejnej wizyty, która odbędzie się zgodnie z harmonogramem. Natomiast odpady, które nie są odbierane podczas regularnych kursów, należy usunąć i zagospodarować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - podkreślają przedstawiciele rumskiego urzędu.

W sytuacji powtarzającej się nieprawidłowej segregacji, wobec właściciela nieruchomości zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zmierzające do nałożenia podwyższonej opłaty za odbiór odpadów – wspomniane 100 złotych miesięcznie od osoby.

W przypadku wątpliwości, co najmniej na dzień po otrzymaniu ostrzegawczej naklejki, należy skontaktować się z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w Rumi (tel. 58 671 03 96) lub z Urzędem Miasta Rumi (tel. 58 679 65 31/32).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24