19.06.2020 17:00 2 mike

Kolejni pacjenci z wejherowskiego szpitala zyskają nadzieję na normalne życie

Mat. pras. Szpitale Pomorskie sp. z o.o.

Zamiast trudnej i obciążającej pacjenta operacji, kardiolodzy ze Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie wykonali w środę (17 czerwca) po raz pierwszy procedurę przezskórnego wszczepienia protezy zastawki serca. To kolejny, znaczący krok w rozwoju wejherowskiej kardiochirurgii, który wielu osobom może dać szansę na normalne życie.

Tradycyjna metoda wszczepienia zastawki serca to skomplikowana procedura medyczna, która mocno obciąża pacjenta. W takich przypadkach konieczne jest otwarcie klatki piersiowej, zastosowanie krążenia pozaustrojowego i zatrzymanie pracy serca. Cała procedura trwa kilka godzin i stanowi realne zagrożenie dla życia pacjentów, zwłaszcza tych w starszym wieku. Nic dziwnego, że wiele osób nie mogło być zakwalifikowanych do tego typu operacji, która byłaby dla nich obarczona zbyt wysokim ryzykiem.

W ciągu blisko trzech lat działalności ośrodka trafiło do nas wielu pacjentów, którym trzeba było spojrzeć w oczy i niestety powiedzieć, że nie możemy pomóc i tego zabiegu nie możemy wykonać. Wręczaliśmy skierowanie do innego ośrodka i z poczuciem lekkiego wstydu życzyliśmy powodzenia – przyznaje dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

Nadzieją dla osób, które nie kwalifikują się do klasycznego zabiegu operacyjnego jest przezskórne wszczepienie zastawki (TAVI, transcatheter aortic valve implantation). Przede wszystkim jest to procedura, która nie wymaga otwierania klatki piersiowej. Podczas zabiegu nie ma potrzeby zatrzymywania akcji serca i stosowania krążenia pozaustrojowego. Mniejsze jest też ryzyko powikłań pooperacyjnych. Zwinięta do średnicy sześciu milimetrów zastawka jest implantowana z wykorzystaniem tętnicy udowej.

Staraliśmy się o te procedury od dwóch lat. Wiedzieliśmy, że mamy umiejętności i warunki, żeby je wykonywać, natomiast barierą było finansowanie, którego nie mieliśmy – wyjaśnia Krzysztof Jarmoszewicz. – Wiedzieliśmy, że kiedyś nastąpi ten dzień, w którym zjawi się pacjent w tak ciężkim stanie, że nie sposób będzie go nigdzie odesłać i tak też się stało teraz. Jesteśmy lekarzami specjalistami, wykonaliśmy zabiegi TAVI, bo to było najlepsze, co mogliśmy zrobić dla pacjenta. Gratuluję całemu zespołowi i dziękuję za zrozumienie, przychylność i zaufanie, którym obdarzył nas Zarząd „Szpitali Pomorskich” – dodaje.

W skład zespołu operacyjnego wchodzili m.in. kardiochirurg, kardiolog interwencyjny, chirurg naczyniowy i anestezjolog. Zabieg zakończył się sukcesem, co, jak podkreśla ordynator wejherowskiej kardiochirurgii, jest przykładem na dobrą współpracę i dowodem możliwości tzw. Heart Teamu. Dla pacjentów tego typu działanie oznacza więcej możliwości poprawy stanu zdrowia, a często – ratowania życia.

Fot. archiwum/TTM

Ostatnie lata to intensywny rozwój wejherowskiej kardiochirurgii. W Szpitalu Specjalistycznym utworzono m.in. oddział kardiochirurgii z pełnym zakresem operacji serca. Zaczęto wykonywać liczne procedury z zakresu kardiologii interwencyjnej, łącznie z bardzo złożonymi zabiegami strukturalnymi. Powstał zespół „Heart Team”, który zajmuje się złożonymi problemami, wymagającymi współdziałania kardiologa z kardiochirurgiem.

Fot. archiwum/TTM

Przyszłość i dalszy rozwój kardiochirurgii w Wejherowie wiąże się z dużymi inwestycjami. Niespełna miesiąc temu, 29 maja, odbyło się symboliczne, ze względu na pandemię, wmurowanie kamienia węgielnego na budowie nowoczesnego centrum medycznego. Na II poziomie zlokalizowane będzie Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń – Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej (40 łóżek, w tym sala intensywnego nadzoru kardiologicznego, dwie pracownie angiograficzne i Gabinet Diagnostyki RTG) oraz Oddział Kardiochirurgii z siedmioma stanowiskami wzmożonego nadzoru. Na III poziomie pojawi się Blok Operacyjny z siedmioma salami operacyjnymi oraz dwoma salami wybudzeniowymi, zawierającymi łącznie 17 stanowisk.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24