18.06.2020 13:57 0 mike/Pomorskie.eu

Wolontariusze z Pomorza docenieni w ogólnopolskim plebiscycie

Fot. archiwum TTM

Mimo że za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia, czują się potrzebni i spełnieni. Mowa o wolontariuszach z pomorskich szpitali, którzy na co dzień poświęcają swój czas i zaangażowanie, by bezinteresownie nieść pomoc tym osobom, które jej najbardziej potrzebują – słabym, bezbronnym i schorowanym. Wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i lokalnych podmiotów leczniczych znalazła uznanie w ogólnopolskim plebiscycie – została wyróżniona w dziesiątce najlepszych projektów prozdrowotnych w Polsce.

Łącznie do trzeciej edycji plebiscytu organizowanego przez Portalsamorządowy.pl i magazyn „Rynek Zdrowia” zgłoszono 135 inicjatyw realizowanych przez gminy, powiaty i województwa. Spośród nadesłanych propozycji wybrano 30 najlepszych. Głosowanie trwało do 24 lutego, a zwycięzców ogłoszono podczas wirtualnej Gali V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online, która odbyła się w minioną środę (17 czerwca). Pomorskie uhonorowano za program Wolotariatu Szpitalnego, który cieszy się ogromnym powodzeniem i dobrym odbiorem społecznym. Wystarczy wspomnieć, że początkowo w programie było 63 wolontariuszy; w ciągu czterech lat liczba ta zwiększyła się prawie do 1010 osób.

Jestem wdzięczna kapitule, że dostrzegła zaangażowanie ponad tysiąca wolontariuszy, którzy wspierali w zeszłym roku zarówno pacjentów, jak i kadrę medyczną. Wolontariusze w szpitalach marszałkowskich pomagają w codziennej opiece nad chorymi, niektórzy działają doraźnie w ramach wolontariatu akcyjnego, inni zaś realizują się w wolontariacie pracowniczym. Taką postawą wpływają na jakość opieki, ale też na doskonalenie wizerunku danej placówki w oczach chorych, ich bliskich i otoczenia zewnętrznego – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.

Laureaci konkursu Zdrowy Samorząd 2020

Kategoria Zdrowa Gmina

  • Urząd Miasta Gdynia – Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni na lata 2018–2020

  • Urząd Miasta Poznań – Program Punkt Profilaktyki Intymnej – 24 h

  • Urząd Miasta Kielce – Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych

Kategoria Zdrowy Powiat

  • Starostwo Powiatowe w Lubinie – Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci z powiatu lubińskiego oraz program edukacyjny z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu lubińskiego „Uczymy się ratować życie – pierwsza pomoc przedmedyczna”

  • Starostwo Powiatowe w Policach – kampania społeczna – wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi „Chore słowa i Ja” (edycja 2017, 2018 i 2019)

  • Starostwo Powiatowe w Tczewie – program Eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka, występujących w miejscu pracy, na obszarze powiatu tczewskiego

Kategoria Zdrowe Województwo

  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – program Wolontariat Szpitalny

  • Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – Śląski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2019–2022

  • Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Regionalny Program Zdrowotny w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego dla pracowników zawodowo narażonych na działanie pyłu zwłókniającego oraz za Regionalny Program Zdrowotny pn. „Zapobieganie ciężkim zapaleniom płuc u chorych onkologicznych z najczęstszymi nowotworami litymi i hematologicznymi”

  • Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – program Badanie przesiewowe słuchu u młodzieży klas szóstych szkoły podstawowej – „Hej słyszysz???”

Źródło: Pomorskie.eu

Lokalni wolontariusze prężnie działają w różnych placówkach ochrony zdrowia na Pomorzu, w tym także w Wejherowie. Dzięki ich pracy, udało się m.in. wykonać nowoczesne patio w wejherowskim szpitalu czy wyremontować stołówkę, o czym pisaliśmy tutaj. Ważna, a niekiedy po prostu bezcenna jest też opieka nad pacjentami i zapewnienie im wsparcia.

Wolontariat to nie tylko piękna idea. To także praktyczne wsparcie dla pacjentów i ich rodzin w obszarach, które, niezależnie od samego procesu leczenia, są bardzo istotne. Udzielona właściwa informacja, ułatwienie znalezienia miejsca czy odpowiedniej do danego problemu osoby w skomplikowanym organizmie szpitala czy też po prostu obecność i łagodzenie samotności to konkretne pożytki z aktywnego wsparcia przez rosnące rzesze wolontariuszy – zaznacza Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24