09.06.2020 12:34 3 mike/mat. pras.

Nie daj szans rakowi i weź udział w badaniach profilaktycznych

Mat. pras.

Mieszkańcy Pomorza ponownie mogą skorzystać z możliwości przeprowadzenia badań profilaktycznych w kierunku raka jelita grubego. Akcja została wstrzymana ze względu na pandemię koronawirusa. Obecnie opracowano niezbędne procedury, które pozwalają zachować bezpieczeństwo i dla pacjentów, i dla personelu.

Skala zachorowań na raka jelita grubego w Polsce może i powinna niepokoić. Każdego roku w naszym kraju diagnozuje się około 14 tysięcy nowych przypadków tego typu nowotworu. Dzięki odpowiednio wcześnie wykonanemu badaniu, czyli kolonoskopii, można przeciwdziałać rozwojowi tej choroby, zmniejszając ryzyko zachorowania nawet o 90%. Od 2000 roku w Polsce jest realizowany program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Dotąd wzięło w nim udział ponad 101 tysięcy osób i choć liczba ta wciąż wzrasta, badanych powinno być więcej. W ciągu ostatnich dwóch lat na Pomorzu realizowano program „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię”, który był finansowany ze środków unijnych.

Po dwóch latach działań efekty są już widoczne Jednocześnie wiemy, że mamy jeszcze sporo do zrobienia. Niestety, zgłaszalność na badania kolonoskopowe wciąż jest za niska. Częstym powodem jest strach przed bólem, a także – co zadziwiające – lęk przed wykryciem raka. Kolejną barierą do pokonania jest wstyd oraz odpowiednie przygotowanie się do badania – mówi Małgorzata Kondek, koordynator projektu.

Co warto wiedzieć o badaniu?

Kolonoskopia wykonywana jest w pozycji leżącej, przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu), który zawiera światłowód i kamerkę. Wprowadzany jest do oczyszczonego jelita grubego, co umożliwia lekarzowi wykonującemu badanie dokładne obejrzenie wnętrza jelita pacjenta w dużym powiększeniu. Jeśli podczas badania wykryte zostaną polipy, lekarz ma możliwość bezbolesnego ich usunięcia. Jeżeli z powodów medycznych nie będzie można usunąć polipów podczas badania, pacjent zostanie skierowany do dalszej diagnostyki lub ich usunięcia w warunkach szpitalnych. Dla większości osób badanie jest bezbolesne i bezpośrednio po nim można wrócić do codziennych obowiązków. Kolonoskopię można również wykonać w znieczuleniu ogólnym, po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Badanie trwa około 15–30 minut.

Kto może skorzystać z bezpłatnego badania?

Projekt skierowany jest do aktywnych zawodowo kobiet i mężczyzn, mieszkańców województwa pomorskiego:

  • w wieku 50–65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego;

  • w wieku 40–65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego;

  • osób w wieku 20–65 lat, pochodzących z rodziny z zespołami genetycznymi, które nie miały badania (kolonoskopii) w ciągu ostatnich 10 lat.

Aby umówić się na badanie, należy skorzystać z formularza zgłoszeniowego online, który jest dostępny pod tym linkiem. Z aktualnym procedurami dotyczącymi badania można się zapoznać tutaj. Kampania potrwa do końca 2020 roku. Z badań można skorzystać w szpitalach:

  • COPERNICUS PL Sp. z o.o. im. M. Kopernika, Nowe Ogrody 1–6, 80–803 Gdańsk, tel. (58) 764 05 25;

  • COPERNICUS PL Sp. z o.o. św. Wojciecha (Szpital na Zaspie), Jana Pawła II 50, 80–462 Gdańsk, tel. (58) 768 43 83.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24