09.06.2020 11:30 3 mike

Autobusy napędzane wodorem coraz bliżej Wejherowa

Zdjęcie ilustracyjne: Zasilany wodorem autobus Solaris Urbino 12 hydrogen, wykorzystywany we włoskim Bolzano. Źródło: Poznan.pl, za: Transport-publiczny.pl

Do 2024 roku na ulice pomorskich miast, w tym Wejherowa, powinny wyjechać autobusy napędzane wodorem. Takie są założenia programu powszechnego wprowadzenia wspomnianego paliwa w środkach komunikacji miejskiej, również w pociągach pasażerskich na linii z Gdyni do Helu i w statkach. Wiadomo, że projekt tzw. Pomorskiej Doliny Wodorowej będzie wsparty środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej.

Temat wykorzystania wodoru jako paliwa dla autobusów komunikacji zbiorowej w Wejherowie nie jest nowy. W kwietniu 2018 roku informowaliśmy, że władze miasta podpisały list intencyjny z przedstawicielami Grupy Lotos SA w sprawie realizacji dostaw wodoru.

Jesteśmy zainteresowani nowymi technologiami, które z jednej strony podniosą komfort pasażerów poprzez zmniejszenie hałasu w autobusach, a z drugiej – nie emitują zanieczyszczeń do środowiska. Jest to o tyle ważne, że miejskie autobusy tylko w ciągu jednego roku pokonują na swoich liniach ponad 1 mln 700 tys. km i zużywają około 600 tys. litrów paliwa – mówił ponad dwa lata temu Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Obecnie poczyniono ważny krok w kierunku powszechnego wykorzystania wodoru. Wiadomo już, że konsorcjum samorządów z Pomorza otrzyma 100-procentowe wsparcie ze strony Unii Europejskiej w tym zakresie, na kompleksowe doradztwo przy wdrażaniu odpowiednich pojazdów. Z inicjatywy Grupy Lotos powstał Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, a w jego ramach, pod koniec 2019 roku – koncepcja Pomorskiej Doliny Wodorowej.

Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie udziału wodoru jako paliwa w transportowym miksie energetycznym województwa pomorskiego. Pomorski projekt konkurował z innymi pomysłami z całej UE i jako jeden z 11 na 35 wniosków złożonych w tym konkursie został oceniony pozytywnie – informuje na swojej stronie internetowej Lotos SA.

Mieszkańców Wejherowa i najbliższych okolic najbardziej powinien zainteresować fakt, że – według wstępnej koncepcji – w pierwszym etapie realizacji projektu, a więc do 2024 roku, na ulicach miasta mają się pojawić autobusy napędzane wodorem. Podobne pojazdy, w liczbie 10–15 sztuk, będą też kursować w Trójmieście i Tczewie. W kolejnym etapie (do 2028 roku) na ulicach ma się już pojawić 41 dodatkowych ekologicznych autobusów. Planowane jest również wykorzystanie wodoru do zasilania pociągów pasażerskich kursujących między Gdynią a Helem oraz w statkach.

Źródło: Lotos.pl

Projekt Pomorskiej Doliny Wodorowej będzie odgrywał rolę pilotażową, stanowiąc punkt odniesienia w zakresie proekologicznych środków transportu dla innych miast Polski. W jego realizacji znaczące będzie zaangażowanie Grupy Lotos.

Jako lider paliw nowej generacji, staramy się wykorzystywać swoje doświadczenie w dziedzinie wytwarzania wodoru, a także promować wodór jako zeroemisyjne paliwo przyszłości. Przykładem tych działań jest właśnie wsparcie naszych partnerów w przygotowaniu wniosku, dzięki czemu mogliśmy przyczynić się do sukcesu tej aplikacji. Będziemy nadal angażować się w ten projekt. Wykorzystanie wodoru jako alternatywnego źródła energii przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczeń powietrza, szczególnie na terenie aglomeracji miejskich – mówi Paweł Jan Majewski, prezes zarządu Grupy Lotos.

Grupa Lotos dostarczy przede wszystkim odpowiedniej jakości paliwo, które będzie doczyszczane w instalacji zbudowanej na terenie gdańskiej rafinerii. Powstaną też instalacje sprężenia i dystrybucji wodoru oraz dwie stacje tankowania – w Gdańsku i Warszawie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24