05.06.2020 10:40 1 rp/OMGGS

Flaga zawisła nad Gdańskiem na znak solidarności ze służbami medycznymi i przedsiębiorcami

Źródło: Facebook

Najpierw wspólnymi siłami ją uszyli, a teraz ogromny, biało-czerwony symbol solidarności z osobami walczącymi na pierwszej linii frontu z koronawirusem, jak i z tymi, które najbardziej doświadczyły jej skutków pojawił się na Górze Gradowej.

Inicjatywa „Wspólna Flaga – Wspólna Polska”, którą zgłosili w 2019 roku przedstawiciele Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot, miała swój finał w czwartek (4 czerwca), podczas 31. rocznicy wyborów czerwcowych na Górze Gradowej. O przygotowaniach flagi, o jej szyciu i zaangażowaniu mieszkańców metropolii, turystów, organizacji pozarządowych, przedstawicieli rad dzielnic czy samorządowców i imigrantów pisaliśmy w tym artykule.

Jestem bardzo dumny, że mogę uczestniczyć w tej pięknej uroczystości, jakże symbolicznej, bo pokazującej siłę i znaczenie wspólnoty. Jestem tutaj przedstawicielem wielu zawodów medycznych: pielęgniarek, pielęgniarzy, ratowniczek medycznych i ratowników, opiekunów, techników laboratoryjnych, laborantów i moich koleżanek i kolegów lekarzy. Ta uroczystość w symboliczny sposób przypomina nam o tym, że ten i kryzys związany z epidemią i wynikający z tego kryzys gospodarczy jesteśmy w stanie pokonać będąc wspólnotą – komentował Artur Dziadkiewicz, lekarz ze szpitala w Wejherowie. 

Flaga została przygotowana metodą patchwork, w której zszywa się małe kawałki materiału o podobnych geometrycznie kształtach. Stała się doskonałą pamiątką Święta Wolności i Solidarności współtworzoną przez ludzi. W tym roku ma ona również wymiar symboliczny. W czasach pandemii koronawirusa to także symbol solidarności z służbami medycznymi i przedsiębiorcami.

Źródło: Mat. pras. OMGGS

W czwartkowych uroczystościach wziął również udział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta Polski, który odpowiedział za specjalne zaproszenie Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska. To był dla niego również moment rozpoczęcia kampanii i zbierania głosów poparcia, których Trzaskowski, jako kandydat Koalicji Obywatelskiej, potrzebuje 100 tysięcy. Musi je zebrać w ciągu tygodnia.

Pamiętam, jak ta flaga była szyta równo rok temu. Dzisiaj jest wspaniały dzień. To jest jedna z najbardziej radosnych rocznic w historii Polski. 4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze wybory, które pozwoliły nam na nowo odzyskać niepodległość. Zawsze jak widzę najpiękniejsze na świecie barwy narodowe, to budzi to we mnie wzruszenie, ale także dumę. I właśnie biało-czerwona zawsze jest symbolem wspólnoty. Od pierwszej Rzeczypospolitej jest symbolem tego co nas wszystkich łączy – dodał na koniec Rafał Trzaskowski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24