01.06.2020 18:58 10 mike

Nowe przepisy sprawią, że wyludnią się plaże?

Fot. archiwum/TTM

W czasie epidemii koronawirusa plażowanie i korzystanie z kąpielisk ma wyglądać nieco inaczej niż zwykle. Sanepid opublikował oficjalne wytyczne w tej sprawie. Podstawowa zasada to cztery metry kwadratowe na jedną osobę i dwumetrowy dystans od innych, nawet w wodzie. Otwarte pozostaje pytanie o skuteczność egzekwowania tych wymagań, podobnie jak to, czy nowo wprowadzane przepisy nie pozostaną martwą literą prawa.

Tłumy plażowiczów przeciskających się między parawanami i walka o każdy metr kwadratowy piasku, już od wczesnych godzin porannych… Do takich widoków przywykliśmy przez ostatnie lata, przede wszystkim na nadbałtyckich plażach. Również popularne kąpieliska nad jeziorami w pogodne, wakacyjne dni pękają w szwach. Czy w 2020 roku, ze względu na obostrzenia epidemiczne, na plażach będzie cicho i spokojnie? Tego raczej nie można zakładać. Na razie z zachowaniem ostrożności i odległości nie ma problemów; te mogą się pojawiać wraz z początkiem wakacji, gdy z kąpielisk zacznie korzystać więcej osób.

Ciężko będzie utrzymać dystans społeczny – przyznaje Piotr Rompca, członek zarządu WOPR Wejherowo. – Jeśli ktoś był we Władysławowie czy Jastrzębiej Górze na plaży, to wie, ilu tam potrafi być ludzi – dodaje.

Fot. Marek Trybański/TTM

W tym roku plażowanie ma wyglądać zupełnie inaczej niż w minionych latach. Sanepid opublikował już oficjalne wytyczne w tej sprawie. Podstawowa zasada to cztery metry kwadratowe na jedną osobę i dwumetrowy dystans od innych, nawet w wodzie.

Były różne pomysły, w tym wyznaczanie sektorów, tworzenie linii wytyczających strefy… Trochę gorzej jest z wykonaniem. Sztorm czy mocniejszy wiatr mogą sprawić, że cała praca pójdzie na marne – dodaje Piotr Rompca.

W kwestii zakrywania nosa i ust należy odnosić się do aktualnych przepisów prawa. Obecnie nie jest ono obowiązkowe na dworze, chyba że nie można zachować zasad dystansu społecznego, z czym nad wodą i w samej wodzie może być problem… Niektórzy plażowicze już teraz deklarują, że będą nosić maseczki na plaży; inni są temu zdecydowanie przeciwni. Ponadto zaleca się korzystanie z własnego sprzętu turystycznego i unikanie szczególnie zatłoczonych miejsc. Tyle tylko, że w popularnych miejscowościach turystycznych znalezienie odludnego miejsca może być prawdziwym wyzwaniem…

Fot. Marek Trybański/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24