29.05.2020 16:00 3 rp/.pomorskie.eu

Wejherowo: Wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek szpitala

Źródło: Szpitale Pomorskie

W piątek (29 maja) odbyło się symboliczne, ze względu na pandemię, wmurowanie kamienia węgielnego na budowie wejherowskiej placówki. To właśnie w tym miejscu na powstać największa w historii spółki Szpitale Pomorskie budowa nowego obiektu szpitalnego.

W nowym budynku znajdzie swoje miejsce Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń (Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej oraz Oddział Kardiochirurgii), nowoczesny Blok Operacyjny, a także Zakład Patomorfologii, Centralna Sterylizatornia oraz Zakład Serologii Transfuzjologicznej (Bank Krwi). To właśnie tam w piątek (29 maja) pojawili się przedstawiciele  Zarządu Województwa Pomorskiego oraz generalnego wykonawcy.

– Bez tej budowy moglibyśmy mówić o zamknięciu szpitala w Wejherowie, ponieważ obecne bloki operacyjne nie spełniają żadnych wymogów, więc to widmo nad nami wysiało – podkreśla Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Zarządu Szpitali Pomorskich.

W ramach inwestycji na I poziomie nowego obiektu znajdą się: Zakład Patomorfologii, Centralna Sterylizatornia oraz Zakład Serologii Transfuzjologicznej; na II poziomie będą Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń – Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej (40 łóżek, w tym sala intensywnego nadzoru kardiologicznego, dwie pracownie angiograficzne i Gabinet Diagnostyki RTG) oraz Oddział Kardiochirurgii z siedmioma stanowiskami wzmożonego nadzoru. Na III poziomie pojawi się Blok Operacyjny z siedmioma salami operacyjnymi oraz dwoma salami wybudzeniowymi, zawierającymi łącznie 17 stanowisk. Więcej o planach pisaliśmy przy okazji podpisania umowy z wykonawcą, na początku lutego w tym artykule.

Źródło: Szpitale Pomorskie

Przy okazji piątkowego wydarzenia można było zobaczyć, jak postępują prace.

Jesteśmy przekonani, że uda się zakończyć tę inwestycję zgodnie z planem, czyli w drugiej połowie 2022 roku – podkreśla Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.

Szacunkowa wartość projektu to ponad 130 mln zł, z czego ponad 60 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego, ponad 58 mln zł zostanie sfinansowane ze środków unijnych, prawie 8 mln zł pochodzi z budżetu państwa, a ponad 4 mln zł dołożyła spółka Szpitale Pomorskie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24