27.05.2020 13:47 0 mike/MOSG

Czerpał korzyści z nierządu, grozi mu długoletni wyrok

Źródło: MOSG

Pod koniec 2019 roku zatrzymano w Bułgarii 54-letniego obywatela tego państwa, który był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Wraz z dwoma innymi Bułgarami miał on działać na Pomorzu i czerpać korzyści z nierządu. Ofiarami mężczyzny padły trzy kobiety – dwie Bułgarki i Polka. Podejrzany usłyszał zarzut popełnienia zbrodni handlu ludźmi; w tym przypadku najniższy wymiar kary to trzy lata więzienia.

Akt oskarżenia przeciwko 54-letniemu obywatelowi Bułgarii trafił do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Morskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Śledczy zarzucają mu, że w okresie od lipca 2013 r. do września 2014 r. w woj. pomorskim czerpał korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez trzy kobiety i wykorzystywał jedną pokrzywdzoną w ramach przestępstwa handlu ludźmi. Jego ofiarami były dwie Bułgarki i Polka – informują pomorscy pogranicznicy.

Przestępcy działali według schematu, który zakładał, że jedną kobietę nadzoruje jeden „opiekun”. Zatrzymany 54-latek kontrolował cały proceder, stosując przemoc wobec pokrzywdzonych i zabierając im pieniądze. Ofiary świadczyły usługi seksualne w wyznaczonych miejscach. Jak wykazano w śledztwie, kobiety były bite i poniżane.

Jedna z nich, obywatelka Bułgarii, z powodu zbyt niskich zarobków głodzona i zastraszana pozbawieniem życia. Z ustaleń śledztwa wynika, że 54-latek wykorzystywał jej krytyczne położenie i stan bezradności, ponieważ nie znała ona języka polskiego, nie miała środków finansowych i nie mogła wrócić do kraju. Mężczyzna stosował wobec niej przemoc, groźby karalne i wyzwiska. Odbierał większą część zarobionych pieniędzy, z czego uczynił sobie stałe źródło dochodu – czytamy w komunikacie prasowym MOSG.

Jak się okazuje, nie jest to pierwsza sprawa o przestępstwo związane z prostytucją, które zainicjowali pomorscy pogranicznicy. W ostatnich latach śledczy sporządzili cztery akty oskarżenia w podobnych sprawach. Za handel ludzi grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż trzy lata.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24