25.05.2020 09:30 0 mike

Przyszli fachowcy będą się kształcić w komfortowych warunkach

Fot. Monika Wejer/TTM

Kształcenie zawodowe w Pucku wchodzi w nową erę. Tak można określić zakończenie ogromnej inwestycji w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, gdzie powstały pracownie do nauki praktycznej zawodów. Nowe sale i sprzęty już są gotowe do użytkowania, czekając na powrót uczniów.

Kilka lat trzeba było czekać, ale w końcu się udało. Budynek puckich warsztatów zawodowych przestał straszyć i obecnie ponownie jest gotowy na przyjęcie przyszłych fachowców.

Ten budynek był kompletnie zdewastowany, praktycznie w stanie agonalnym – do tego stopnia, że praktycznie od kilku lat w ogóle już nie funkcjonował. Zanim się tutaj pojawiliśmy, jako nowy zarząd, w grudniu 2014 roku, te warsztaty już od kilku lat były zamknięte. I pewnie gdybyśmy nie zdobyli pieniędzy i ich nie wyremontowali, za chwilę po prostu trzeba by było ten budynek wyburzyć. Obecnie mamy tutaj piękne pracownie – mówi Jarosław Białk, starosta pucki.

Z powodu pandemii koronawirusa budynek na razie jest niestety pusty – czeka na wypełnienie się uczniami i rozpoczęcie korzystania nie tylko z nowych pomieszczeń, ale także z nowych sprzętów. To nastąpi od września, gdy wróci nauka w normalnym trybie – teoretycznym i praktycznym. Warto zaznaczyć, że wyposażenie pracowni było konsultowane również z lokalnymi pracodawcami, którzy mają podobny sprzęt. A zatem uczniowie, już na etapie praktyk, będą mogli oswoić się z urządzeniami stosowanymi na co dzień w miejscowych firmach.

Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM

Ciekawostką jest między innymi pracownia do nauki spawania. Dzięki symulatorowi, przyszli spawacze będą mogli rozpocząć zdobywania doświadczenia już od momentu podjęcia nauki.

Aby chodzić na kurs spawacza, trzeba mieć 18 lat, a nasi uczniowie, już w wieku 16 lat, będą mogli wyrabiać swoje umiejętności – zaznacza Marek Labuhn, nauczyciel przedmiotów zawodowych w PCKZiU w Pucku.

W pracowniach będzie można bezpiecznie i efektywnie się uczyć i przygotować do zawodu, który ciągle nie może narzekać na brak zapotrzebowania. Podobnie jest zresztą również w przypadku innych profesji.

W kolejnych pracowniach będą prowadzone zajęcia z obróbki skrawaniem. Pracownie wyposażono m.in. we frezarki, tokarki, dłutownice, szlifierki, ale także urządzenia do obróbki cieplnej czy do badania wytrzymałości materiałów – podkreśla Andrzej Sitkiewicz, kierownik szkolenia praktycznego w PCKZiU w Pucku.

Przypomnijmy, że na realizację całego programu budowy pracowni zawodowych, która obejmowała także szkołę w Kłaninie, powiatowi puckiemu udało się uzyskać prawie 10 milionów złotych dofinansowania.

Ta inwestycja pochłonęła mniej więcej 65 procent całości z tej kwoty, natomiast samo wyposażenie pracowni kosztowało prawie 1,6 miliona złotych – wyjaśnia Jarosław Białk.

Kilkaset tysięcy dodatkowych złotych trzeba było dołożyć jednak, w związku z pracami, które były konieczne już w momencie realizacji inwestycji. Ostatecznie całość zamknęła się w kwocie około 11 milionów złotych. Teraz pozostaje poczekać na powrót uczniów do szkół i rozpoczęcie kształcenia przyszłych fachowców w nowych, lepszych warunkach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24