23.05.2020 15:43 1 rp

Dni Jakuba Wejhera: Zamiast koncertów, miejskie zagadki

Fot. Marek Trybański/TTM

Na tegoroczne Dni Jakuba Wejhera plany były ambitne. Jak co roku, miały pojawić się w Wejherowie gwiazdy muzyki i huczne imprezy plenerowe upamiętniające rocznicę urodzin założyciela miasta. W ty roku będzie więcej historii i wspomnień wcześniejszych obchodów. Dla mieszkańców przygotowano zagadkową grę miejską.

Ten rok jest ubogi w kulturowe wydarzenia na terenie całej Polski. Mimo wielu planów, na jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu imprez w Wejherowie, organizatorzy Dni Jakuba Wejhera, nie będą, jak co roku, zachęcać do wielu aktywności, choć jak podkreślają, przygotowano ich sporo.

Chcieliśmy jak co roku spotkać się na placu założyciela miasta i uczcić urodziny świetnymi koncertami. Rzeczywistość jednak zweryfikowała plany – mówi Adam Szulc, kierownik działu promocji Filharmonii Kaszubskiej.

Filharmonia Kaszubska z pozoru zamknięta, cały czas pracuje, nie tylko nad wydarzeniami, ale i pewną niespodzianką na otarcie łez po tych koncertach, które były planowane, a które się nie odbyły. Zaplanowano wystawę, która będzie nawiązywała do minionych lat. Ma przypominać dlaczego mieszkańcy świętują tak ważny dzień zapisany na kartach historii miasta.

– Zachęcamy do zapoznania się z treścią prezentowanej od piątku, 22 maja, na placu Wejhera wystawy opowiadającej o urodzinach miasta – mówi Jolanta Rożyńska, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury. – Każdy, kto zdecyduje się z nią zaznajomić, zyska wiedzę na temat historii. Można ją też samodzielnie rozwijać w oparciu o osoby bliskie, które mogą wspominać minione czasy – dodaje.

Chcemy opowiedzieć o artystach, którzy występowali podczas urodzin Jakuba Wejhera, pokazać nagrodzonych medalem Róży, statuetką Jakuba czy nagrodą od prezydenta miasta – dodaje Adam Szulc.

Wystawa to nie wszystko, organizatorzy tegorocznych, wyjątkowych urodzin, postanowili przygotować atrakcje dla całych rodzin, proponując coś, co nie wymaga gromadzenia się, ale będzie ciekawe dla wszystkich – gra miejska.

Fot, Grzegorz Renusz/ TTM Fot, Grzegorz Renusz/ TTM Fot, Grzegorz Renusz/ TTM Fot, Grzegorz Renusz/ TTM Fot, Grzegorz Renusz/ TTM

Na drzwiach filharmonii widnieje pierwsza plansza z łamigłówką, z której dowiemy się gdzie udać się dalej. Punktów na mapie Wejherowa jest kilkanaście.

Jest to znakomita okazja, żeby spędzić czas z rodziną i poznać bliżej nasze miasto. Zależy nam na tym, żeby gra była bezpieczna, postanowiliśmy dać uczestnikom dwa tygodnie na tego typy spacer z zagadkami – podkreślają pracownicy filharmonii.

W ramach miejskiego święta będzie można zatem przyjrzeć się bliżej historii miasta i co najważniejsze – jego założyciela.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24