22.05.2020 12:47 1 mike

Światowy Zjazd Kaszubów w Pucku oficjalnie odwołany

Źródło: Kaszubi.pl/archiwum

Planowany na 27 czerwca XXII Światowy Zjazd Kaszubów, który miał się odbyć w Pucku, został odwołany. Na razie nie wiadomo, czy przyszłoroczna edycja zjazdu również odbędzie się w stolicy powiatu puckiego.

Na huczne celebrowanie XXII Światowowego Zjazdu Kaszubów trzeba będzie poczekać znacznie dłużej niż kilka tygodni. W piątek (22 maja) zapadła decyzja o odwołaniu tradycyjnego kaszubskiego święta.

Umówiliśmy się z organizatorami, że dziś rano ma być podjęta ostateczna decyzja. Zwlekaliśmy tak długo, jak się dało, ale pozostał tylko miesiąc do przygotowań. Jak wiadomo sytuacja epidemiologiczna w Polsce specjalnie się nie poprawia. Cały czas obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych. W tej sytuacji praktycznie nie możemy działać – wyjasnia Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Decyzja została podjęta wspólnie m.in. z Zarządem Głównym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Oprócz zjazdu, nie odbędzie się też tradycyjna Kaszubska Pielgrzymka Rybacka ani msza święta rybaków w plenerze. Czy decyzja oznacza, że w 2021 roku Puck będzie nadal gospodarzem wielkiego kaszubskiego święta? Taka jest wola włodarzy miasta. Temat ten zostanie poruszony podczas środowego (27 maja) spotkania zarządu ZK-P.

Dla nas było to bardzo istotne wydarzenie i wielkie wyróżnienie. W roku stulecia zaślubin pokazalibyśmy naszą tożsamość i związek z Ziemią Kaszubską. Z naszej strony jest pełna gotowość, aby przyszłoroczny zjazd odbył się właśnie w Pucku – zaznacza Hanna Pruchniewska.

Przypomnijmy, że Światowy Zjazd Kaszubów to największe plenerowe wydarzenie muzyczno-etniczne, którego celem jest promocja kultury i dorobku Kaszub. Od 1999 roku Zjazd Kaszubów na stałe wpisał się w kalendarz pomorskich imprez. Cykl wzbogacają występy popularnych artystów oraz wydarzenia towarzyszące. W 2015 roku światową stolicą Kaszub była Reda, w 2017 roku – Rumia, w 2018 roku – Luzino, a w 2019 roku – Chojnice.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24