20.05.2020 16:04 0 mike/Pg.edu.pl

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej otrzymali dotację na walkę z wirusem

Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska

Ponad pół miliona złotych dotacji uzyskali naukowcy z Politechniki Gdańskiej na realizację projektu badawczego, który ma pomóc w walce z koronawirusem. Środki zostały przyznane z grantu Narodowego Centrum Nauki pn. „Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania COVID-19”. Nowatorski projekt badawczy ma się przyczynić do stworzenia nowoczesnej platformy analitycznej do bardzo czułego badania SARS.

Kierownikiem interdyscyplinarnego zespołu naukowców jest dr hab. inż. Robert Bogdanowicz, prof. PG. W ramach badań zespół współpracuje z Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej w Gdańsku, przy wsparciu specjalistów Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech, USA).

Źródło: Pg.edu.pl

Na przygotowanie aplikacji do Narodowego Centrum Nauki naukowcy mieli zaledwie dwa tygodnie. Ogółem wpłynęły 262 wnioski, a aplikacja Politechniki Gdańskiej zdobyła wysokie, siódme miejsce wśród 19 projektów, którym przyznano dotację na łączną kwotę ponad 12 milionów złotych. Celem badaczy jest stworzenie specjalnej platformy pomiarowej, która umożliwi analizę mechanizmów atakowania ludzkich komórek przez wirus SARS-CoV-2.

Badacze wykorzystają do tego specjalne elektrody zbudowane z bardzo małych kawałków diamentów, z którymi połączą receptor ACE2, wykorzystywany przez wirusa do inwazji ludzkich komórek. Właściwości takiego układu, w tym jego zdolność do przesyłania zmiennych sygnałów elektrycznych, zmieniają się, gdy receptor wiąże całe wirusy, a nawet ich fragmenty. W ten sposób będzie można bardzo precyzyjnie zbadać, w jaki sposób wirus wykorzystuje różne białka do wiązania i atakowania komórek. To pozornie proste zadanie będzie wymagało wielu innowacyjnych sposobów podejścia oraz prototypowania w celu osiągnięcia wymaganej czułości i selektywności – czytamy na stronie Politechniki Gdańskiej.

Naukowcy z Gdańska wykorzystają również platformę do sprawdzania, które metody inaktywują wirusa z wymazach z nosa i w ślinie. To ważne dla bezpieczeństwa badań nad COVID-19, ponieważ w takiej właśnie formie próbki trafiają do laboratoriów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24