15.05.2020 14:00 9 mike/KPP Wejherowo

Prawie 60 mandatów i osiem zatrzymanych praw jazdy w jeden dzień

Źródło: KPP Wejherowo

Policjanci z wejherowskiej komendy powiatowej podsumowali czwartkową (14 maja) akcję „Kaskadowy pomiar prędkości”. Łącznie na drogach powiatu wejherowskiego 59 kierujących otrzymało mandaty, a ośmiu, z powodu przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, pożegnało się z prawem jazdy na trzy miesiące.

Statystyki są bezwzględne – przekraczanie dozwolonej prędkości jest najczęstszą przyczyną groźnych wypadków drogowych. Polscy kierowcy nadal negatywnie wyróżniają się na tym tle w Europie. Poprawie tej sytuacji mają służyć cykliczne akcje mundurowych, takie jak działania „Kaskadowy pomiar prędkości”.

Celem tej akcji było zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości, egzekwowanie od kierujących stosowania się do limitów prędkości oraz uświadomienie kierującym zagrożenia, jakie niesie za sobą nadmierna prędkość – wyjaśnia asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Źródło: KPP Wejherowo

Łącznie w ciągu trwania działań funkcjonariusze ujawnili 59 przekroczeń dozwolonej prędkości, z czego osiem zakończyło się utratą prawa jazdy. Policjanci sprawdzali także trzeźwość kierujących oraz sposób przewożenia dzieci. Skontrolowano również stan techniczny aut i prawidłowość zapinania pasów bezpieczeństwa.

W trakcie tych kontroli znaleźli się trzej kierowcy, którzy nie zapięli pasów bezpieczeństwa, dlatego także zostali ukarani mandatami karnymi, a w sześciu innych przypadkach za zły stan techniczny pojazdów zatrzymano dowody rejestracyjne – dodaje Anetta Potrykus.

Mundurowi przypominają, że jazda ze wzmożoną prędkością nie popłaca. Kierujący na własne życzenie skraca sobie czas reakcji, oceny sytuacji na drodze, a także wydłuża drogę hamowania. Na pojazd działają też większe siły, co może zwiększać ryzyko utraty kontroli nad samochodem. Zawsze warto pamiętać o tym, że akceptując nadmierną prędkość, godzimy się na zwiększone zagrożenie odniesienia ciężkich obrażeń ciała, a nawet śmierci w wypadku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24