28.04.2020 16:02 2 rp/TTM

Dyskutowali na temat ulg dla przedsiębiorców i nowego parkingu przy szpitalu

Fot. Monika Wejer/TTM

Z zachowaniem szczególnych środków ostrożności odbyła się wtorkowa (28 kwietnia) nadzwyczajna sesja Rady Miasta Wejherowa. Jej najważniejszym punktem było przyjęcie uchwał dotyczących udzielenia przez miasto pomocy wejherowskim przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w związku z epidemią koronawirusa. Pojawiły się też tematy związane z budową przyszpitalnego parku.

To już siedemnasta sesja radnych z Wejherowa, ta była jednak nietypowa – bo odbyła się w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 i na trybunach. Podjęto na niej sześć uchwał.

Zajęliśmy się bardzo ważnym tematem i zabezpieczyliśmy dodatkowe środki na budowę parkingu przy szpitalu na Jagalskiego – tłumaczy Jacek Gafka, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa

Fot. Monika Wejer/TTM

Koszt budowy i zabezpieczenia działek pod tę inwestycję wyniósł 1 300 000 zł, z czego 750 tysięcy złotych przekazano podczas wtorkowej sesji. Kolejne 680 tysięcy dołożyły lokalne samorządy i już tego samego dnia ma zostać rozstrzygnięty przetarg, a w ciągu kilku dni podpisana umowa, która realizowana będzie do końca roku. Będzie to parking na ponad 150 miejsc postojowych. Wśród uchwał znalazły się także te dotyczące pomocy dla przedsiębiorców w związku z epidemią

Nasze kolejne działania w tym trudnym momencie mają spowodować żeby odczucia tego kryzysu i jego skutki nie były tak bardzo duże – podkreśla Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa

Miasto rezygnuje zatem z pobierania opłaty prolongacyjnej (w okresie od 1 maja do 31 grudnia), kolejna uchwała dotyczyła przedsiębiorców, którzy nie mogli być zwolnieni z dzierżawy najmu czy opłat z tytułu użytkowania, ponieważ nie byli objęci zakazem prowadzenia handlu przez ministra zdrowia, a w dalszym ciągu nie mogli prowadzić swojej działalności.

Fot. Monika Wejer/TTM

– W miarę posiadanych możliwości prawnych i finansowych szukamy rozwiązań, aby pomóc tym, którzy z dnia na dzień stracili możliwość zarabiania na życie i nie mają na to wpływu. Już wcześniej podjąłem w tej sprawie stosowne decyzje – mówi Krzysztof Hildebandt, prezydent Wejherowa – Zdaję sobie sprawę, że nasza pomoc, to zapewne za mało jak na potrzeby przedsiębiorców, ale to bardzo dużo, jak na możliwości miasta w obliczu kryzysu, który również bardzo mocno już uderza w samorząd. Wszyscy mamy nadzieję, na odmrożenie gospodarki oraz, że rządowi uda się realizować obietnice, które premier i prezydent zapowiedzieli w tarczy antykryzysowej.

Fot. Monika Wejer/TTM

W dobie pandemii miasto pozwala także rozkładać na raty i przesuwać terminy opłat podatku za nieruchomości. Niestety każde działanie uderza także w samorząd, który również cierpi na panującej epidemii Podczas sesji zdecydowano także o przystąpieniu do zmiany zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Roszczynialskiego związanego z koniecznością budowy zbiornika retencyjnego oraz o delegowania przedstawiciela miasta do Rady Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24