27.04.2020 10:30 1 mike

Połączyli siły, by zapewnić dzieciom komputery do zdalnej nauki

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Miały być niecodzienne lekcje dla uczniów z kaszubskich szkół – na 32. piętrze najwyższego biurowca na Pomorzu. Te plany udało się zrealizować tylko częściowo. Jednak przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Fundacji Inspirujące Przykłady nie zaniechali akcji pomocy dzieciom z regionu. Dzięki ich działaniom, udało się skompletować kilkadziesiąt zestawów komputerowych, które posłużą do zdalnej nauki.

Na początku lutego informowaliśmy o ciekawej inicjatywie – lekcjach języka kaszubskiego dla dzieci z lokalnych szkół podstawowych, które miał być prowadzone na 32. piętrze biurowca Olivia Star, czyli najwyższego budynku na Pomorzu i jednego z najbardziej okazałych w całej Polsce. Inicjatywa była współorganizowana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Fundację Inspirujące Przykłady.

Większość dzieci korzystających z naszego programu nie była do tej pory w Gdańsku, a tym bardziej w takim miejscu, jak taras i pomieszczenia na 32. piętrze biurowca Olivia Star. Chcemy tam przeprowadzić lekcje o interdyscyplinarnym charakterze (geografia i historia) w języku kaszubskim i w formie warsztatowej. Widząc z góry poszczególne miejsca, obiekty całego Trójmiasta lepiej przyswoją sobie treść „lekcji”, poznając Gdańsk i kaszubskie ślady w tym mieście, ale także budując więź regionalną – informowali w lutym organizatorzy.

Jak się okazuje, nietypowe lekcje udało się zorganizować dla uczniów 16 szkół. Chętnych było jeszcze ponad 20; niestety, ograniczenia w związku z koronawirusem uniemożliwiły przeprowadzenie zajęć. Jednak organizatorzy akcji nie załamali rąk. Co prawda, o prowadzeniu lekcji nie mogło być już mowy, bo nauczanie przeniosło się do domów. To jednak otworzyło nowe możliwości do działania; okazało się bowiem, że wiele osób na terenach wiejskich nie dysponuje odpowiednim sprzętem komputerowym.

W niektórych szkołach blisko 1/3 uczniów nie posiada odpowiedniego sprzętu lub musi dzielić go z rodzeństwem i rodzicami. Chcemy im pomóc w nauce. Naszym celem jest zebranie jak najwięcej sprzętu komputerowego, aby umożliwić dzieciom dostęp do edukacji. W wielu firmach i prywatnych domach kurzą się komputery, które zostały wymienione na nowsze, a nadal są sprawne i mogą pomóc w nauce uczniom w małych, wiejskich szkołach – podają organizatorzy.

Na razie wsparcie otrzymają dzieci z czterech szkół: w Gowidlinie (gm. Sierakowice), Niepoczołowicach (gm. Linia), Tuszkowach (gm. Lipusz) i Wielkim Podlesiu (gm. Kościerzyna). Wiele wskazuje na to, że to jednak nie koniec akcji pomocowej, bo odzew jest duży. Na przykład, jedna z sopockich form przeznaczyła na pomoc informatyczną prawie 100 tysięcy złotych. Ostatecznie udało się skompletować niemal 80 komputerów. Wszyscy chętni do pomocy mogą się skontaktować telefonicznie (515 898 224) lub mailowo z Kingą Dąbrowską, pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24