03.04.2020 15:11 0 Gol

Ponad 116 mln zł dla polskiej piłki

Fot. Pixabay.com

Polski Związek Piłki Nożnej przygotował środki na wsparcie dla polskich klubów, które z powodu pandemii koronawirusa w najbliższej przyszłości nie będą mogły rozgrywać meczów. Łącznie z kasy PZPN rozdysponowanych zostanie 116 mln zł.

Ostatnie tygodnie to dla nas wszystkich czas wyjątkowej próby. Nagle okazało się, że trzeba drastycznie ograniczyć czy wręcz zahamować uprawianie piłki nożnej. Obostrzenia wynikające z pandemii dotyczą praktycznie wszystkich dziedzin życia. Z bólem obserwujemy jak ludzie popadają w wielkie kłopoty. Nie tylko walczą z wirusem, ale z dnia na dzień tracą pracę, upadają ich firmy – napisał w liście do piłkarzy Zbigniew Boniek, prezes PZPN. – Piłka nożna w Polsce to wielka radość, ale i odpowiedzialność, która spoczywa też na was. Obserwujecie przecież codzienne życie w Waszych klubach. Nie wierzę byście nie widzieli i nie rozumieli wielkiego wysiłku, jaki ponoszą Wasi trenerzy, prezesi, właściciele, w codziennym prowadzeniu zespołów. Apeluję o zrozumienie trudnych czasów, jakie nadchodzą, a właściwie już nadeszły dla całego polskiego środowiska piłkarskiego. Nerwy, niezadowolenie, prowokacja, kłótnie, histeria –to wszystko odrzućcie. Zamiast tego postawcie na jedność, zrozumienie i solidarność Waszego środowiska. Stawiajcie na rozmowy, na dialog z mądrymi ludźmi. Pokażcie kibicom, że dbacie o Wasz klub i jesteście gotowi na poświęcenie – czytamy w liście.

Ale poza wspierającymi słowami prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej poszły też konkretne działania. PZPN przygotował pakiet pomocowy dla polskich klubów, które z powodu pandemii koronawirusa w najbliższej przyszłości nie będą mogły rozgrywać meczów.

Projekt zakłada m.in. w sezonie 2019/2020 utrzymania Pro Junior System na dotychczasowym poziomie i wypłatę klubom nagrody w pełnej wysokości, pomimo nierozegrania pełnego sezonu (kwota 18 100 000 zł). Ponadto PZPN wprowadzi system wsparcia solidarnościowego dla klubów, które nie uzyskają nagród w programie Pro Junior System w sezonie 2019/2020, w następujących wysokościach:

– I liga: po 120 000 zł na klub (11 klubów);

– II liga: po 100 000 zł na klub (11 klubów);

– III liga: po 20 000 zł na klub (56 klubów).

Z kolei w sezonie 2020/2021 na dofinansowanie mają otrzymać kluby z Ekstraklasy oraz I, II i III ligi. Najwięcej pieniędzy wpłynie do drużyn grających na najwyższym szczeblu, łącznie 30 mln zł. W I lidze otrzymają 10 mln, a w II i III lidze kolejno 6 i 4 mln zł.

Przekazane środki mają pomóc zachować ciągłość szkoleniową w klubach, w szczególności w obszarze piłki juniorskiej i młodzieżowej. Konkretna kwota przypadającą na klub w ESA, I, II i III lidze będzie uzależniona od liczby klubów biorących udział w rozgrywkach w sezonie 2020/2021 w danej klasie rozgrywkowej. Ostateczna decyzje w zakresie podziału środków przeznaczonych dla klubów Ekstraklasy zostanie podjęta po konsultacji z klubami i władzami spółki Ekstraklasa SA – informuje PZPN.

Wsparcie otrzyma też polska piłka kobieca. Łącznie na rozwój żeńskiego footballu PZPN przekaże 7,6 mln zł. Zdecydowano też o zrezygnowaniu z tegorocznych opłat za udział w rozgrywkach seniorskich najniższych lig (od III ligi do C klasy).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24