02.04.2020 16:08 0 rp/facebook

W tym roku Światowy Dzień Autyzmu obchodzimy… w domach

Fot. Hanna Pruchniewska/ Facebook

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. W tym roku zaplanowane wydarzenia w naszym regionie się nie odbędą, ale świętujących w domach nie brakuje.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Od kilku lat kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, a dniem szczególnym jest 2 kwietnia – Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu.

W tym roku obchody tego wydarzenia przenoszą się do internetu. Nie będzie pikników, spotkań w szkołach, prelekcji i wykładów. Zaplanowane na 3–4 kwietnia w Wejherowie obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, niestety, nie odbędą się, z powodu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W tym roku nie weźmiemy udziału w konkursach, spotkaniach, koncertach, które przygotowywało zazwyczaj Wejherowskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem, wspólnie z innymi instytucjami – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Nie przejdziemy z naszymi dziećmi  w marszu solidarności z osobami z autyzmem. W czasie epidemii wszystkie pozostają w domach pod opieką swoich rodziców. Mimo to, wszyscy nawzajem staramy się wspierać, zachować optymizm i z nadzieją wypatrywać lepszego czasu. Jesteśmy z Wami! Wszystko znowu będzie dobrze, jak brzmią słowa piosenki – dodaje prezydent.

W zeszłorocznej imprezie zorganizowanej w Wejherowie wzięły udział delegacje z lokalnych szkół i przedszkoli oraz przedstawiciele MOPS, PCPR, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wejherowie, wolontariusze z PZS nr 3, a także lokalne kluby sportowe. Obchodom Dnia Autyzmu towarzyszyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bolszewa. Każdy zainteresowany mógł uzyskać kompleksową informację nt. autyzmu, ale nie zabrakło też wielu innych atrakcji.

Inaczej niż do tej pory, ale bądźmy razem wirtualnie i mentalnie – pisze o obchodach Dnia Autyzmu Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Fot. Hanna Pruchniewska/ Facebook

Fot. Hanna Pruchniewska/ Facebook

Fot. Archiwum TTM

W mieście powiatowym od sześciu lat obchodzone jest święto, które rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy o Autyzmie. Bez oficjalnego marszu, bez rozświetlonego ratusza, ale można przybrać niebieskie barwy… w internecie.

Jak można się dołączyć do wspólnego świętowania? Fundacja Jim, aktywnie działająca na rzecz osób z autyzmem, zachęca do wejścia na stronę polskananiebiesko.pl po więcej informacji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24