04.04.2020 13:33 1 Kwt/UM Gdynia

Gdynia: Ruszył przetarg na budowę nowego centrum Małego Kacka

Źródło: SIM Architekci

Dawne Centrum Kultury zamieni się w miejsce spotkań dla mieszkańców i nowoczesną bibliotekę. Przy ul. Łowickiej 51 swoją siedzibę będzie miała także Rada Dzielnicy Mały Kack oraz Przystań Sąsiedzka. Projekt zakłada również budowę parkingu dla samochodów i rowerów oraz montaż windy dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto szuka właśnie wykonawcy, który przeprowadzi prace oraz związane z nimi zagospodarowanie terenu.

Wykonawca, który przeprowadzi zaplanowane prace, będzie musiał wybudować bibliotekę i wyposażyć budynki w instalację wodno-kanalizacyjną, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Prace obejmą także montaż instalacji gazowej wraz z kotłownią, wentylacji i klimatyzacji z odzyskiem ciepła oraz założenie instalacji elektrycznej wewnątrz i na zewnątrz oraz oświetlenie budynku.

Teren przy ul. Łowickiej 51 zyska charakter rekreacyjny i będzie służył mieszkańcom miasta. Można śmiało powiedzieć, że zmieni się w nowe miejsce spotkań. Chodzi o dużą przestrzeń, bo teren, który kiedyś zajmowało Centrum Kultury w Gdyni, ma 4 tys. metrów kwadratowych. Główne zadanie to budowa budynku biblioteki, w którym będzie się mieścić również siedziba Rady Dzielnicy Mały Kack oraz Przystań Sąsiedzka. Powstanie także parking oraz teren zielony. Na pozostałej części działki ruszyła już budowa sali gimnastycznej z zapleczem sportowym, salami dydaktycznymi oraz zagospodarowaniem terenu. To jednak projekt realizowany przez Amerykańsko-Polskie Stowarzyszenie Oświatowe i jest objęty odrębnym zamówieniem. Całość stworzy zharmonizowaną przestrzeń i wspólny kompleks oświatowo-sportowy – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Na parterze budynku sąsiedzkiego znajdą się wielofunkcyjne przestrzenie, które, w zależności od potrzeb, posłużą do organizacji wydarzeń oświatowych, kulturalnych i informacyjnych; będzie tam obszar aktywności dla dzieci, siedziba Rady Dzielnicy i przestrzeń dedykowana seniorom. Piętro zajmie natomiast biblioteka i pomieszczenie do cichej pracy. Zadaszenie w dużej części będzie retencyjnym, zielonym ogrodem. Na tyłach obiektu zaprojektowano przestrzeń dla letniej biblioteki. Swoje miejsce znajdzie tam również Przystań Sąsiedzka.

Chcemy, żeby mieszkańcy się integrowali i wzajemnie aktywizowali. Właśnie dlatego to będzie już kolejna Przystań, która powstanie w Gdyni. Mieszkańcy Małego Kacka będą mogli się tu swobodnie spotkać i z pewnością spędzić czas w ciekawy sposób. Wartością dodaną będzie również możliwość poznania swoich sąsiadów. Często brakuje nam na to czasu w codziennym zabieganiu. To miejsce da ku temu idealną okazję – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Powstanie kilkanaście miejsc parkingowych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, czy parking dla rowerów. Nie zabraknie też zieleni. Termin realizacji prac to 30 czerwca 2021 roku.

Firmy zainteresowane realizacją projektu mogą zgłaszać swoje oferty do 15 kwietnia, do godz. 10:00, w formie pisemnej, w Wydziale Budynków Urzędu Miasta Gdyni (ul. 10 Lutego) lub przesłać je pocztą.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24