31.03.2020 16:05 0 Gol

Pomorskie LZS szuka pamiątek

Fot. Pomorskie Zrzeszenie LZS

Rok 2021 będzie wyjątkowy dla Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych. LZS będzie obchodził 75-lecie swojego istnienia. Dlatego też Pomorskie Zrzeszenie LZS wpadło na pomysł zorganizowania okolicznościowej wystawy i prosi o pomoc w jej organizacji.

W roku 2021 Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe obchodzić będzie 75-lecie swego istnienia i wszechstronnej działalności na niwie organizacji przedsięwzięć sportowych, rekreacyjnych, turystycznych, ale także i kulturalnych na terenach wiejskich i małomiasteczkowych. LZS to kuźnia medalistów – uczestników olimpijskich zmagań, Mistrzostw Świata i Europy oraz wielu innych znaczących imprez sportowych w wielu dyscyplinach sportowych. LZS to jednak przede wszystkim tysiące imprez organizowanych w niewielkich miejscowościach, to liczne drużyny piłkarskie, które były niekiedy jedynym przejawem działalności sportowej na wsi. To setki tysięcy dzieci, młodzieży, dorosłych i weteranów, którzy poprzez, sport, rekreację i turystykę spełniają swoje pasje życiowe.

W związku z tym w roku jubileuszu Pomorskie Zrzeszenie LZS planuje zorganizować wystawę, która prezentować będzie bogactwo działań, osiągnięć, wydarzeń, sukcesów LZS-ów na Pomorzu.

Wystawa może być tym ciekawsza, że obecne województwo pomorskie obejmuje terytorialnie części czterech byłych województw: gdańskiego, elbląskiego, słupskiego i bydgoskiego. Różne rejony, ciekawe osobowości, zdeterminowani i oddani działacze. Od pewnego czasu trwa porządkowanie archiwum Pomorskiego Zrzeszenia LZS, w którym udało się ocalić od zapomnienia liczne fotografie, protokoły, komunikaty z imprez, ciekawe fotografie z imprez, sylwetki mistrzów sportu z różnych części województwa – mówi Piotr Klecha, prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS. – Obecnie, kiedy więcej czasu możemy poświęcić na przeglądanie pamiątkowych zdjęć, dokumentów, przypominanie zdarzeń, zwracamy się do Państwa z prośbą o podjęcie starań skanowania i opisywania zdjęć z imprez Państwa klubów sportowych, gminnych i powiatowych Zrzeszeń LZS, spartakiad sportowych, meczów i zawodów sportowych, które mogą wzbogacić zbiory Pomorskiego Zrzeszenia LZS – zachęca prezes.

Chodzi o takie pamiątki, jak dyplomy, puchary, sprzęt sportowy i stroje używane przed wieloma latami. Pomorskie Zrzeszenie LZS chce im dać „nowe życie”.

Za Państwa zgodą kolejne cenne dokumenty prezentować będziemy także z czasem na stronie Pomorskiego Zrzeszenia LZS. Jeśli znacie Państwo najstarszych działaczy LZS, którzy może swą aktywność na niwie promowania sportu w barwach LZS przejawiali przed laty – prosimy o kontakt, ewentualnie wiadomości o takich „cichych bohaterach”. Powstał też pomysł stworzenia Encyklopedii Sportu LZS w Województwie Pomorskim. Jednak, aby przedsięwzięcie ujrzało „światło dzienne” i zawierało jak najwięcej ciekawych materiałów potrzebne jest zaangażowanie wielu oddanych ludzi – informuje Piotr Klecha.

Inicjatorem zbiórki jest Jan Trofimowicz, wiceprezes Pomorskiego LZS. Kontakt tel.: 508 738 161. Ponadto osoby chcące podzielić swoimi zbiorami mogą pisać na: www.facebook.com/pomorskielzs lub wysłać maila: [email protected]


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24