31.03.2020 13:10 0 mike

Dzieci i młodzież poza domem tylko pod opieką rodziców – trwa walka z pandemią

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/Facebook

Podczas wtorkowej (31 marca), wspólnej konferencji prasowej ministra zdrowia i Prezesa Rady Ministrów poinformowano o dalszych ograniczeniach wynikających z zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zmiany wchodzą w życie od dzisiaj i będą obowiązywały co najmniej przez najbliższe dwa tygodnie.

W związku ze wzrostem liczby zachorowań na koronawirusa w Polsce, nieoficjalnie mówiło się, że wejdą w życie dość uciążliwe, choć konieczne obostrzenia. Podczas wtorkowej konferencji prasowej te podejrzenia się potwierdziły.

Za wszelką cenę chcemy uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie Zachodniej. Chcemy uniknąć segregacji i selekcji chorych, chcemy uniknąć najgorszego – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Zamknięcie miejsc spacerów i rekreacji

Premier zaznaczył, że zbyt wiele osób ignoruje zalecenia dotyczące wychodzenia z domu, co dotyczy m.in. spacerów. Od 31 marca odległość na ulicy od innej osoby obowiązkowo ma wynosić dwa metry. Wyjątkiem jest przemieszczanie się z małymi dziećmi lub z osobami wymagającymi opieki, np. o ograniczonej sprawności ruchowej.

Jedną z najważniejszych zmian jest zakaz samodzielnego przebywania nieletnich w przestrzeni publicznej. Osoby poniżej 18. roku życia mogą przebywać na ulicy tylko z osobą dorosłą. Aby zapobiec grupowaniu się ludzi, wprowadzone będą ograniczenia w dostępie do parków, skwerów, miejsc rekreacji czy plaż. Wprowadzono też zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

Dalsze ograniczenia w sektorach handlu i usług

Przyjęte rozporządzenie zakłada całkowite zamknięcie wszystkich punktów kosmetycznych, gabinetów fryzjerskich czy piercingu. Wprowadzono limity osób, które jednocześnie mogą przebywać w danym sklepie. Maksymalnie mogą być to trzy osoby na jedną kasę. To oznacza, przykładowo, że w sklepie, który ma pięć stanowisk kasowych, będzie mogło być jednocześnie co najwyżej 15 klientów. W przypadku poczty limit wynosi dwie osoby na jedno okienko. Na targowiskach i bazarach do jednego straganu będą mogły podejść jednocześnie trzy osoby.

Przed wejściem do sklepów konieczne będzie nałożenie rękawiczek ochronnych – sklepy spożywcze i wielkopowierzchniowe będą musiały je udostępnić klientom. W weekendy zamknięte będą sklepy budowlane. Reszta sklepów, które dotąd były otwarte, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, będzie pracować bez zmian.

Godziny dla seniorów

W trosce o zdrowie osób w starszym wieku, powyżej 65. roku życia, w godzinach 10:00–12:00 nie powinny robić zakupów osoby młodsze. Nie oznacza to, że seniorzy nie będą mogli wychodzić po zakupy o innych porach, choć może być to bardziej ryzykowne. Wbrew nieoficjalnym doniesieniom, nie wprowadzono takich zakazów.

Starajcie się jak najrzadziej wychodzić do sklepów. Róbcie zakupy co dwa dni – zaapelował do seniorów premier Morawiecki.

Co z hotelami i miejscami pracy?

Zamknięte zostają wszystkie hotele i miejsca noclegowe. Wyjątki stanowią punkt zbiorowej kwarantanny i miejsca noclegowe dla pracowników, np. dla ekip budowlanych.

We wszystkich zakładach pracy muszą być zapewnione dla pracowników środki ochrony osobistej. Dotyczy to przede wszystkim płynów do dezynfekcji. Powinny być one dostępne przy wejściu do danego budynku, ale też w pobliżu ciągów pieszych.

Rozszerzona kwarantanna, ograniczone usługi medyczne

Od 31 marca osoba przebywająca na kwarantannie musi być poddana całkowitej izolacji. To oznacza, że albo będzie przebywać w całkowitym odosobnieniu, albo rodzina tej osoby również będzie musiała odbyć kwarantannę. Na razie przedstawiciele rządu nie poinformowali o zwiększeniu wymiaru kar za złamanie nakazu kwarantanny.

Odwołane zostają też wszelkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są konieczne ze względu na stan zdrowia. Zalecaną formą kontaktu jest teleopieka.

Zostańmy w domu, unikajmy ludzi. Takie jest stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia – podkreślił Mateusz Morawiecki. – Musimy przestrzegać tych rygorów, które wprowadzamy. Jeśli tego nie robimy, możemy się przyczynić do śmierci innych osób. Kary będą bezwzględnie egzekwowane przez policję – dodał.

Mamy szansę spowolnić wzrost epidemii, o ile ograniczymy kontakty o kilkadziesiąt procent. Stąd te wszystkie dość drastyczne obostrzenia. Chcemy też, aby kontakt ze światem medycznym był jak najmniejszy. To jedyna obecnie walka z wirusem. Nie mamy szczepionek ani leków – podsumował Łukasz Szumowski, minister zdrowia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...