29.03.2020 11:30 0 raz/mat.pras

MDK Rumia w czasie epidemii zaprasza na spotkania w Internecie

Archiwum

Działalność instytucji kulturalnych w czasie epidemii koronawirusa została zawieszona. Placówki kulturalne swoją działalność przenoszą do Internetu. Tak czyni również Miejski Dom Kultury w Rumi.

Mimo, że Dworek pod Lipami jest zamknięty, to materiały związane z działalnością MDK Rumia, jak i te, które mogą zainspirować rodziców do efektywnego spędzenia czasu z dziećmi, prezentowane są na profilu facebookowym instytucji oraz na youtube.

Działalność Domu Kultury została ograniczona, w budynku nie odbywają się żadne zajęcia artystyczne czy atrakcje. Naszą aktywność na dzień dzisiejszy przenieśliśmy do Internetu. Na łamach naszej strony na Facebooku oraz na kanale YouTube udostępniamy filmy promujące to, co wydarzyło się u nas do tej pory, czyli na przykład występy wokalistów Rumskiego Wokalu czy też laureatów Wierszogadania – mówi Agnieszka Skawińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rumi. – Udostępniamy także cykl spotkań ,,Z wizytą w Miejskim Domu Kultury”, gdzie przedstawiamy zabawy dykcyjne, zajęcia plastyczne czy też „Dekalog kulturalnego widza” – dodaje.

We wtorek (23 marca) na facebookowej stronie MDK Rumia został ogłoszony konkurs online na interpretację wiersza, z zakresu polskiej poezji aktywizujący dzieci klas 1 – 3 oraz 4 – 6. Aby wziąć w nim udział należy nagrać filmik z wykonaniem wierszyka.

Dozwolone są przebieranki, użycie rekwizytów. Nagranie należy przesłać do Domu Kultury. Jury składające się z zawodowych artystów wybierze laureatów trzech pierwszych miejsc oraz przyzna dwa wyróżnienia. Nagrody zostaną przesłane pocztą — wyjaśnia Agnieszka Skawińska.

Prace konkursowe można zgłaszać do 27 marca. Filmiki bez tzw. obróbki należy wysłać na adres [email protected] w formacie mp.4 lub przysłać link do filmu na stronie YouTube. Tytuł powinien zawierać frazę: „Poezja łączy KONKURS POEZJA” oraz wiek dziecka.

Inspiracji można szukać w serwisie Youtube na kanale MDK Rumia. Zamieszczono na nim przykładowe wykonanie poezji w cyklu pokolenia.

Miejski Dom Kultury w Rumi przygotowuje już dalsze aktywności w strefie on-line.

Mamy w planie współpracę z artystami. Chcemy szerzyć ich twórczość za pośrednictwem naszych portali internetowych. W najbliższym czasie chcielibyśmy także stworzyć wideoklip, w którym mogłyby brać udział całe rodziny. Piosenka, którą śpiewaliby współtwórcy tego klipu, to utwór o abecadle ze spektaklu ,,Dyzio w krainie wyobraźni” napisany przez panią Agatę Orianę Kwahs — mówi Agnieszka Skawińska. – Z nagranych i przesłanych do nas filmików, na których rodziny śpiewają właśnie te piosenkę, stworzymy swego rodzaju teledysk przedstawiający śpiewającą rumską społeczność — dodaje.

Spektakl ,,Dyzio w krainie wyobraźni” został przygotowany przez Zawodowy Teatr MDK Rumia. Jego premiera odbyła się 6 lutego w ,,Dworku pod Lipami”. Następnie był on też prezentowany uczniom szkół w ramach projektu „Lekcje z kulturą”, które będą dalej realizowane po ustaniu epidemii koronawirusa.

Chcemy dotrzeć do ludzi z kulturą i aktywizować ich w domach. Nasi instruktorzy będą nagrywać filmiki i spotykać się ze swoimi uczestnikami on–line przez Facetime, Skype i inne komunikatory — mówi Skawińska. — Nie zwalniamy tempa, wychodzimy do ludzi — dodaje.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24