25.03.2020 19:25 0 NW/Gdynia.pl

Przyłbice będą chronić służby medyczne

Źródło:Gdynia.pl

Plastikowe przyłbice z Gdyni na ratunek służbom medycznym. Okazuje się, że czasami najprostsze rozwiązania mogą być równie szybkie, co i skuteczne. Udowodniła to lokalna pracownia FabLab Trójmiasto, która wyszła z ciekawą inicjatywą.

Prosta i szybka w wykonaniu plastikowa osłona na twarz, która pozwoli zabezpieczyć służby medyczne w ich kontaktach z chorymi – na taki pomysł wpadł Konrad Klepacki i Mateusz Dyrda z pracowni FabLab Trójmiasto.

Nasz laser niskiej mocy potrzebuje półtorej minuty do wytworzenia tarczy, a montaż zajmuje mniej niż minutę. Projekt maski jest udostępniony całkowicie za darmo, na licencji open source, aby pomóc szpitalom w Twojej okolicy. Zhakujmy razem tę pandemię – apeluje Mateusz Dyrda, prezes Stowarzyszenia Robotyków SKALP.

Źródło:Gdynia.pl

Pierwsze plastikowe osłony już trafiły do kilku szpitali, a ich produkcja idzie „pełną parą”. Ponadto inicjatorzy zachęcają, by do akcji włączały się inne przedsiębiorstwa, które są w posiadaniu plotera laserowego. Póki co chęć działania zadeklarowało ponad dwadzieścia firm z różnych miejscowości, czytamy na gdynia.pl.

Biorąc pod uwagę to, że służby medyczne borykają się obecnie ze sporym problemem, jakim są braki w podstawowych środkach ochronnych, ta idea pomocy wydaje się naprawdę cenna. Przyłbice stanowią doskonałe uzupełnienie specjalistycznych maseczek i gogoli, ponieważ chronią twarz przed bezpośrednim kontaktem z wirusem. Co więcej, jak zaznacza gdynia.pl, plastikowa osłona na twarzy pozwala unikać odruchowego jej dotykania.

Prototyp, którego wzór jest dostępny na darmo, został zoptymalizowany pod kątem produkcji na większą skalę. Prócz plastiku potrzebne są jedynie gumki, które pozwolą założyć maskę na głowę.

Źródło:Gdynia.pl

Źródło:Gdynia.pl

Przyłbice przed dostarczeniem ich do konkretnych miejsc, zostają poddane sterylizacji. Jak podaje gdynia.pl, zamówienie na maski jako jedni z pierwszych złożyli pracownicy i stażyści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Firmy, które chciałyby wesprzeć akcję więcej informacji uzyskają na stronie (sprzetdlaszpitali.pl](http://sprzetdlaszpitali.pl/). Tam też zamówić specjalne maski mogą m.in. szpitale.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24