20.03.2020 12:30 4 rp

Weronika Korthals muzycznie interpretuje wiersze Karola Wojtyły

Fot. Malwina Korthals

Kaszubska wokalistka niedawno wydała utwór opierający się na wierszach śp. papieża, Karola Wojtyły. Kompozycja jest zapowiedzią nowej płyty, która ukaże się wiosną tego roku, a na której gościnnie wystąpi rodzina wokalistki i Natalia Szroeder.

Pierwsze kompozycje do wierszy Karola Wojtyły Weronika pisała już kilka lat temu. Teraz ujrzały światło dzienne. Doczekały się także teledysku.

Bardzo się cieszę, że udało się te działania sfinalizować płytą – komentuje Weronika Korthals-Tartas, wokalistka.

Wiele osób może artystce zarzucić, że to kiepski moment na premierę. Czas panującej pandemii nie zawsze nastraja pozytywnie na muzykę czy doznania artystyczne. Zdaniem wokalistki ma to nam jednak pomóc odnaleźć się w zaistniałej sytuacji.

Mirosław Hałenda, z którym napisałam muzykę na płytę "Więcej wierzyć", przekonał mnie, że szczególnie w tym czasie warto podzielić się z pozytywnymi dźwiękami – dodaje Weronika.

Fot. Malwina Korthals

Na płycie "Więcej wierzyć" znajdzie się 13 wierszy Karola Wojtyły, do których muzykę skomponowali Weronika Korthals oraz Mirosław Hałenda. Wiersze, w których, jak podkreślają ich twórcy, odbiorca umiejscowiony jest między niebem a ziemią, przybliżają postać samego poety, pozwalają poznać go od strony emocjonalnej, intelektualnej i duchowej. Na płycie usłyszymy utwory m.in. "Póki morze", "Dzieci", "Człowiek intelektu", "Miłość mi wszystko wyjaśniła" czy premierowy "Płoń".

Do zaśpiewania chórków – zarówno w premierowym utworze, jak i na płycie – Weronika Korthals zaprosiła wokalistki z Kaszub: Aleksandrę Hinc, Martynę Mazur i Małgorzatę Prange. Dziewczyny poznała podczas konkursów, w których była jurorem. Na samej płycie będzie można usłyszeć również finalistów konkursu „Młodzi śpiewają Wojtyłę”. To konkurs, który w ubiegłym roku organizowała z Fabryką Kultury w Redzie.

Na płycie gościnnie wystąpi córka Weroniki, Zosia, oraz mąż, Łukasz, w utworze pt. „Uwielbiam cię, siano wonne”. Na płycie pojawi się również duet z Natalią Szroeder (utwór „Nie taki jest żywioł światła”). Wydawcą płyty "Więcej wierzyć" = jest m.in. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Fot. Malwina Korthals


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24